Vysoká škola v zahraničí? Zadarmo a bez pôžičky!

0
869

O chvíľu končíte strednú školu, no nechcete študovať na Slovensku? Zvažujete štúdium na zahraničnej vysokej škole? Aké poplatky vás čakajú spojené so štúdiom vás čakajú? Pri myšlienke o štúdiu na zahraničnej škole sa vašim rodičom asi poriadne zatočí hlava.

My sme sa pri hľadaní vysokých škôl sústredili najmä na tie univerzity, kde sa poplatok za štúdium rovná NULE. Vedeli ste, že takmer všade na svete sa dá študovať zadarmo? Tentokrát sa však budeme venovať študentami mimoriadne obľúbenej Škandinávie.

Untitled-1-1 Vysoká škola v zahraničí? Zadarmo a bez pôžičky!

Škandinávske štáty

Veľmi populárnym trendom nedávnych rokov sa stalo štúdium na severských univerzitách. Tie sú pri minimalizovaní nákladov na štúdium tzv. stávkou na istotu. Tu však nezabúdajte, že potrebujete jazykový certifikát, a to buď OOPT (Oxford Placement Test), alebo IELTS Academic a prihlášky sa podávajú do 5. júla 2019. Vždy sa však prekliknite aj na stránku samotnej univerzity, pretože všeobecne platné podmienky sa môžu neustále meniť.

Štúdium v Dánsku, Fínsku, Švédsku a Nórsku sa pohybuje od 1 ½  do 4 ½ roka a  je, s výnimkou umeleckých škôl, úplne zadarmo. Stačí si vybrať vami preferovaný študijný program na všeobecnom portáli vysokých škôl, ktorý je dispozícii tu alebo na mnohých iných!

ielts Vysoká škola v zahraničí? Zadarmo a bez pôžičky!

Asi všetci viete, že bývanie v zahraničí je omnoho ekonomicky náročnejšie ako doma, na Slovensku. Privyrobiť si v škandinávskych štátoch nie je vôbec žiadna veda. Na väčšine vysokých škôl máte širokú ponuku brigád, z ktorých sa dá vyberať. Existuje však aj množstvo portálov, kde si brigádu viete pomerne jednoducho nájsť. Priemerná hodinová mzda za part-time job je 15€/hod. Za minimálny odpracovaný počet hodín si tak viete zarobiť až 600 € brutto.

V Dánsku máte, navyše, možnosť získať finančne atraktívne štipendium. Ide o pravidelnú mesačnú pomoc až vo výške 750 €. Samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že tento grant vám musí vystačiť aj na všetky študijné pomôcky (knihy, počítač a pod.).

Untitled-1-2-300x157 Vysoká škola v zahraničí? Zadarmo a bez pôžičky!

Podmienky pre získanie štipendia:

  • musíte byť občanom EU
  • musíte byť študentom denného štúdia na VŠ v Dánsku
  • musíte odpracovať minimálne 10 – 12h týždenne

Avšak, pozor! O štipendium si musíte požiadať. Nemáte na naň automaticky nárok. O všetkých info ohľadom študentskej pôžičky si môžete prečítať tu.

Na internete máte, samozrejme, nespočetne veľa portálov a agentúr poskytujúcich kompletné informácie ohľadom štúdia v zahraničí. My sme vybrali len najznámejšie z nich, ktoré ponúkajú širokú ponuku služieb spojených so štúdiom v zahraničí. Od rozsiahlej ponuky jazykových certifikátov a príprvných kurzov, cez pomoc pri zasielaní prihlášok, až po všetky papierovačky súvisiace so zápisom a začatím štúdia na vami vybranej vysokej škole.

Nestihli ste si prečítať o TOP spôsoboch, ako ušetriť peniaze? Dôležitosti finančnej gramotnosti? Alebo mladomanželskej pôžičke? Urobiť tak môžete na týchto odkazoch!

Vysoká škola v zahraničí? Zadarmo a bez pôžičky!
5 (100%) 2 votes