Čo by ste mali vedieť pred prvou pôžičkou?

0
2129
pozicka

Pôžička predstavuje veľký finančný záväzok, a preto pred jeho získaním je potrebné splniť určite podmienky. Ak máte záujem o pôžičku, mali by ste pred jej získaním vedieť pár základných informácii a odpovedať si na tieto otázky.

Do akej miery je úver pre mňa dôležitý?

Pred získaním prvej pôžičky by ste si mali odpovedať najskôr na túto veľmi podstatnú otázku. Mnoho ľudí premýšľa nad pôžičkou len z dôvodu kúpenia nejakého drahšieho predmetu, ako je nový počítač či iná elektronika, šperk, dovolenka a podobne. Ide o materiálne veci, ktoré v podstate človek ani nepotrebuje, ale túži po nich. Ak je toto dôvod, prečo máte o pôžičku záujem, potom ju nepotrebujete a radšej si peniaze odkladajte. Hoci si to zakúpite neskôr, ale nebudete sa musieť zaväzovať banke alebo nebankovej inštitúcii. Pôžička predstavuje veľký finančný záväzok a mnoho ľudí si myslí, že peniaze získa len tak. Avšak, pôžičku je potrebné aj splácať.

flat-lay-business-man-checking-finance-manners-1024x536 Čo by ste mali vedieť pred prvou pôžičkou?

Akú výšku pôžičky potrebujem?

Ak predsa patríte do druhej skupiny, ktorá nevyhnutne pôžičku potrebuje pre svoj život, potom si dobre rozmyslíte o akú sumu peňazí by malo ísť. K tomu by ste si mali spísať zoznam mesačných príjmov a výdavkov a rozdiel, ktorý sa vám zobrazí, by mal predstavovať výšku pôžičky, ktorú potrebujete. Samozrejme nepreceňujte svoje možnosti a myslíte aj na nečakané mesačné výdavky.

Som oboznámený aké výhody, nevýhody a podmienky pri získaní pôžičky platia?

Ešte pred požiadaním úver by ste si mali naštudovať všetky základné informácie o pôžičkách. Napríklad aj to, aké podmienky je potrebné splniť, aby ste vôbec pôžičku získali, aké výhody a nevýhody vôbec pôžička má, aké druhy pôžičiek existujú a tiež aj to, aké za a proti pre vás pôžička predstavuje.

laptop-with-pie-charts-it-1024x536 Čo by ste mali vedieť pred prvou pôžičkou?

Ako dlho budem pôžičku splácať?

Ide o ďalšiu veľmi dôležitú otázku, na ktorú je potrebné si odpovedať a naštudovať si potrebné informácie. To, že si nastavíte vysokú sumu mesačnej splátky ešte neznamená, že pôžičku splatíte ihneď. Samozrejme, keďže nedisponujete dostatočným množstvom peňazí a žiadate o pôžičku, tak vysokú splátku si pravdepodobne nenastavíte, avšak nenechajte sa zlákať ani nízkou splátkou, pretože tú budete splácať až príliš dlho. Najlepšie je si nastaviť optimálnu výšku splátky, ktorú budete vedieť uhradiť aj v prípade, že sa vám počas mesiaca naskytnú aj nečakané výdavky.

Ako a koho mám o pôžičku požiadať?

Samotný proces požiadania pôžičky nie je vôbec zložitý, ale jej získanie už áno. O pôžičku môžete požiadať bankový alebo nebankový subjekt, ktorý úver ponúka. Nenechajte sa však zlákať a nebuďte práve tým, kto naletí na podvod. Každý subjekt si vopred preverte a opýtajte sa na všetky podmienky, ktoré majú nastavené. Ak plánujete požiadať o úver banku, urobte si prieskum, ktorá je pre vás tá najvýhodnejšia. O pôžičku môžete požiadať aj prostredníctvom online formuláru, kde vyplníte o sebe len základné informácie. A to, či vám bude pôžička schválená sa dozviete buď formou e-mailov alebo sms správy.

arrangement-finances-elements-graph-1024x538 Čo by ste mali vedieť pred prvou pôžičkou?

Rozumiem všetkému a skutočne chcem zmluvu podpísať?

Ak ste sa stretli s nejasnou informáciou, ktorú zmluva obsahuje, potom by ste zmluvu podpisovať nemali. Pri podpise zmluvy by vám mali byť všetky informácie, ktoré sú v zmluve zakomponované jasné a zrozumiteľné. Ak vám už bude všetko jasné, až potom prichádza čas, kedy by ste zmluvu mali podpísať. Napriek tomu sa pre istotu ešte raz sami seba opýtajte, skutočne túto pôžičku potrebujem?

Ak si odpoviete na všetky tieto otázky, mali by ste získať odpoveď a dôležité informácie, ktoré sa pôžičiek týkajú.