Vysoká škola v Európe? Zadarmo a bez pôžičky!

0
918

V minulom článku sme sa venovali téme, ako, kde a za koľko študovať v mimoriadne obľúbených škandinávskych štátoch. Tentokrát sme našu pozornosť sústredili nie na Škandináviu, ale na ostatné európske štáty. Menovite, Rakúsko, Francúzsko a Veľkú Britániu, kde sme, takisto, našli niekoľko študijných programov, ktoré sa dajú študovať úplne zadarmo!

 

Rakúsko

Zaujíma biológia a chémia, ale nechcete byť nevyhnutne (zvero)lekárom či farmaceutom? Pravdepodobne, vás bude zaujímať, že štúdium biochémiebioinformatiky je na Univerzite Johannesa Keplera v rakúskom Linze úplne zadarmo! A vedzte, že od Bratislavy toto malé rakúske mestečko nie je vzdialené ani 300 km.

Untitled-1-4 Vysoká škola v Európe? Zadarmo a bez pôžičky!

Štúdium prírodných vied trvá 3 roky, za ktoré si univerzita neúčtuje poplatky za školné. Samotná prihláška a náklady na žitie, ktoré sa v Rakúsku pohybujú v rozmedzí od
850 – 1090 € však nejaké to euro stojí. Hodinová mzda pre pracujúcich študentov zasa kolíše medzi 10 – 20 €. Tiež nie zlé, čo poviete?!

Nezabudnite si tiež, podobne ako pri Škandinávii, spraviť niektorý z certifikátov TOEFL alebo IELTS Prihlášky na budúci rok sa podávajú do 5. septembra 2019! Zároveň, skontrolujte, či spadáte do skupiny študentov, ktorí môžu požiadať o sociálne alebo iné štipendium.

Francúzsko

Najpopulárnejšou krajinou vhodnou pre zahraničných študentov je umelecké Francúzsko. Školné na univerzitách od našich, slovenských, veľmi nelíši a pohybuje sa od 200 € do 650 € ročne. My sme ale našli aj 14 študijných programov, kde za štúdium nezaplatíte ani korunu!

paris Vysoká škola v Európe? Zadarmo a bez pôžičky!

Štúdium vo Francúzsku trvá 3 až 4 roky a na univerzite vyžadujú opäť certifikáty TOEFL alebo IELTS. Náklady na život sa tu pohybujú od úctyhodných 650 – 1200 € a priemerná hodinová mzda sa pohybuje okolo 9 €/hod. Študenti môžu, zároveň, žiadať o rôzne online nezávislé alebo externé štipendiá. Skontrolujte si, či spadáte do niektorej z týchto štipendijných skupín.

Veľká Británia

Anglicko je azda najpopulárnejšou krajinou pre vysokoškolské štúdium Možno aj preto, že sa na jej území nachádza množstvo prestížnych univerzít. V rámci týchto (drahých) škôl môžete požiadať o nekomerčnú pôžičku, ktorú študenti splácajú až po skončení školypo prekročení určitej hranice príjmu. Wales, naviac, poskytuje študentom z EÚ grant až na 2/3 školného!

london Vysoká škola v Európe? Zadarmo a bez pôžičky!

Ak vás zaujíma štúdium vzťahov medzi organizmami a životným prostredím a vzťahov medzi živými organizmami navzájom – ekológia, máme pre vás ideálne riešenie v podobe Bangor University v UK. Štúdium trvá 3 roky, je úplne zadarmo a vyžaduje sa mať absolvovaný jazykový certifikát IELTS.

Ďalším pozitívnym faktom je, že univerzita ponúka aj štipendiá do výšky 3000 £, čo je v prepočte 3495 €. Dostupné štipendiá, takisto, zahŕňajú 1000 £ ročne pre rodiny z nižších sociálnych pomerov a rovnakú sumu pre študentov v starostlivosti, teda v rodinách.

Vysoká škola v Európe? Zadarmo a bez pôžičky!
5 (100%) 1 vote