Ako si poradiť s poistením bývania?

0
2229

V žiadnom prípade nezabúdajte aspoň na jeden typ poistenia. Aj vašu domácnosť či vonkajší povrch domu môžu ľahko poškodiť prírodné živly, vandali alebo zlodeji a vinníkom škody môže byť napríklad aj sused, ktorý zabudne vypnúť vodu. Neriskujte, že v prípade škôd zostanete bez finančného odškodnenia. Poisťovňa vám ho preplatí na základe riadnej poistky. Vyberte si správne! 

Nutný základ 

Aj vy by ste mali dom alebo byt chrániť prostredníctvom poistenia nehnuteľnosti, ktoré kryje škody na budove ako také, prípadne aj na stavebných súčastiach či menších stavbách (ako sú garáž, žumpa a ďalšie). Aby došlo k poistnému plneniu, musí byť vždy uzavreté na meno majiteľa. Pozor si na to dajte napríklad aj pri prevode nehnuteľnosti. Čo sa stane, keď to tak nebude? Čítajte na.

Nepomýľte sa! 

Pozor na ďalšie dve varianty: poistenie domácnosti a majetkové poistenie. Aj keď sa považujú za identické,nie sú. Poistenie domácnosti sa totiž vzťahuje len na hnuteľné veci, ktoré máte doma – sú to napríklad spotrebiče, nábytok, peniaze či cennosti. Majetkové poistenie sa líši rozsahom. Je najobľúbenejšou voľbou u tých, ktorí chcú svoje bývanie chrániť čo najviac. Vzťahuje sa totiž na nehnuteľné aj hnuteľné veci. Pri výbere typu poistky si preto dajte veľký pozor, prečítajte si detailne poistné podmienky. A keď budete mať otázky, nebojte sa poisťovne opýtať. Musíte mať jasno v tom, kedy vás poistka ochráni.

Lepšiu cenu získate pri dohodnutí online

Za dobrú poistku zaplatíte niekoľko stoviek eur ročne, preto určite oceníte akúkoľvek úsporu. Tá ale nikdy nesmie byť na úkor kvality. Neriaďte sa preto ani tak cenou, ale tým, čo navyše vám poisťovňa ponúkne. Môže to byť napríklad poistenie zodpovednosti a podobne. Výhodnejšie je zajednať majetkové poistenie online. Ušetríte čas i peniaze, pretože pri online formulári dáva poisťovňa zľavu.