Poistenie domácnosti s trezorom? Nezabúdajte na toto!

0
1792

minulom článku sme vám ukázali, prečo je dôležité mať poistenú domácnosť a ako to urobiť. V dnešnom článku vám povieme o tom, prečo vlastniť trezor a ako sa zmení poistenie, ak ste vlastníkom trezora.

Zabezpečenie majetku pomocou trezoru

Mnoho ľudí ma mylnú predstavu o tom, že vlastniť trezor by mali len tí, ktorí držia vysoké množstvo peňazí v domácnosti, prípadne šperky vyššej hodnoty. Nie je to úplne tak. Čo sa týka trezorov, tak tie sú aj vodoodolné a ohňovzdorné. To znamená, že vám zabezpečia aj dôležité cenné papiere a dokumenty, ktoré v prípade nehody budú chránené. Okrem toho mnoho ľudí si mýli sejf a trezor. Aj v tomto je rozdiel. Sejf je väčšinou bezpečnostná schránka, ktorá je len jednoplášťová, prípadne dvojplášťová, avšak sejf nie je certifikovaný. Trezor je vysoko bezpečný, certifikovaný a jeho otváranie nie je len na obyčajný kľúč. Je dôležité tieto informácie mať, pretože ak vlastníte len sejf, poistenie sa na to vzťahovať nebude.

114-1024x536-1 Poistenie domácnosti s trezorom? Nezabúdajte na toto!

Čo ovplyvňuje poistenie?

Výška poistenia sa bude odvíjať aj od bezpečnostnej triedy, do ktorej trezor spadá. Rovnako  na poistenie vplýva aj to, kde trezor máte umiestnený. Poznáme niekoľko druhov trezorov. Môžete vlastniť napríklad nábytkový trezor, stenový trezor a tiež nezabúdajte na trezory na zbrane. Do veľkej miery ovplyvňuje aj to, či sú trezory upevnené alebo nie.

4-1-1024x536-1 Poistenie domácnosti s trezorom? Nezabúdajte na toto!

Komponenty zabezpečenia

Výšku poistného ovplyvňujú aj ďalšie komponenty zabezpečenia. Ak vlastníte trezor bezpečnostnej triedy 0, ale obsah trezoru presahuje výšku poistnej sumy, to znamená napríklad 35 000 €, tak v prípade krádeži vám bude vyplatená len poistná suma, tzn. 10 000 €. Preto okrem trezoru v mnohých prípadoch musíte dbať aj na bezpečnostné dvere s prídavnými zámkami, zabezpečenie okien či kamerový systém.

6-1170x550-1-1024x481 Poistenie domácnosti s trezorom? Nezabúdajte na toto!

Výklad pojmov spojených s poistením

Pri poistení domácnosti máte na výber z množstva poisťovní, ktoré takéto služby ponúkajú. Avšak nie všetky majú rovnaké podmienky. Preto pred poistením si prečítajte všetky podmienky poistenia a prečítajte si výklad pojmov. Tým myslíme, že čo sa napríklad považuje za krádež. Ide v podstate o to, že ak sa do trezora, ktorý je poistený, niekto dostal nástrojmi, ktoré sa bežne na jeho otvorenie nepoužívajú a jeho obsah vybral, poistná suma vám bude vyplatená. Ak necháte trezor otvorený alebo bude poškodený a jeho obsah bude vybratý, poistná suma vám vyplatená byť nemusí.

Hodnotenie