5 rád pre zodpovedné požičiavanie si

0
1290
pozicka

V dnešnej dobe je množstvo poskytovateľov pôžičiek, a to či už ide o bankové alebo nebankové inštitúcie. No vybrať si toho správneho a zodpovedného môže byť naozaj veľmi ťažké. Preto si ho pred požiadaním o pôžičku overte na základe týchto rád.

1. Odpovedzte si na základe otázky

Ešte pred požiadaním pôžičky by ste si mali zodpovedať všetky základné otázky, ktoré sa pôžičky týkajú. Otázky, na ktoré by ste mali poznať odpoveď sme vám uviedli v minulom článku. Vďaka nim tak zistíte, či vôbec pôžičku nutne potrebujete pre váš život alebo sa bez nej zaobídete.

man-handing-bunch-euro-banknotes-1024x536 5 rád pre zodpovedné požičiavanie si

2. Nemusíte žiadať len banku

Mnoho ľudí sa domnieva, že pôžičku získa len vo svojej banke, v ktorej má uložené peniaze. Nie je to tak, pôžičku môžete získať kdekoľvek. Dokonca pôžičku môže poskytovať aj nebankový subjekt. To, či požiadate o peniaze cudziu banku alebo o ňu požiadate prostredníctvom internetu, je len na vás. Dôležité však je zistiť si všetky podmienky, ktoré musíte splniť a vyhodnotiť, ktorá pôžička je pre vás výhodná.

3. Porovnajte si ponuky

Na to, aby ste vyhodnotili, ktorá pôžička je pre vás najvýhodnejšia, musíte vedieť, čo znamená RPMN. Ide o veľmi dôležité číslo, ktoré hovorí o Ročnej percentuálnej miere nákladov,  a teda ide o ročné náklady, ktoré sú s vašou pôžičkou spojené. Preto sa skôr sústreď na toto číslo, pretože okrem úrokovej sadzby, ktorú zaujíma množstvo ľudí, práve RPMN zahŕňa aj dodatočné poplatky, ktoré pôžičku značne navyšujú a predražujú.

business-man-show-money-bank-note-make-financial-plan-invite-people-sell-buy-house-car-monetary-properties-loan-credit-insurance-concept-1024x536 5 rád pre zodpovedné požičiavanie si

4. Uistite sa, či má poskytovateľ licenciu

Na 99 % si môžete byť pri bankách istí, že majú licenciu od Národnej banky Slovenska na to, že môžu takéto pôžičky a úvery vôbec ponúkať. Avšak, pri pôžičkách cez internet to už môže byť rizikom. Preto sa vždy uistite či poskytovateľ pôžičky má od NBS licenciu, aby ste neprišli do konfliktu a neboli oklamaní. Kľúčom k bezpečnej online pôžičke tiež je, porovnať si všetky dostupné relevantné a preverené ponuky od poskytovateľov.

5. Dávajte si pozor na to, čo podpisujete

Zväčša o pôžičku žiadajú práve tí, ktorí sa ocitnú v bezvýchodiskovej situácii, a preto veľmi rýchlo dokážu naletieť na podvod. Preto buďte veľmi opatrní a skutočne si prečítajte všetky podmienky a preverte si, kto je poskytovateľom pôžičky. Ak vám niektoré podmienky nie sú jasné, opýtajte sa na nich. Rovnako si pozrite, aké sú recenzie na tohto poskytovateľa a či skutočne existuje niekto, kto takúto pôžičku získal. Pôžička predstavuje záväzok a takýto podvod vás môže dostať len do nepríjemných situácii. Preto:

  • si dávajte pozor na skutočne skvelé ponuky,
  • žiadajte len vo svojom meste,
  • neplaťte nikomu peniaze vopred,
  • nevolajte na audiotexty, ktoré sú v reklamách spomenuté,
  • nikdy neručte svojou nehnuteľnosťou, pretože môžete stratiť aj strechu nad hlavou,
  • a dávajte si pozor na to, čo podpisujete.

close-up-hand-putting-money-coins-stack-saving-money-growing-business-concept-1024x537 5 rád pre zodpovedné požičiavanie si

Ako sme sa už viackrát zmienili, pôžička predstavuje finančný záväzok, a preto určite odporúčame si naštudovať všetky potrebné informácie ešte predtým, než o pôžičku požiadate.