Dotácia na nízkoenergetický dom až do 8000€

0
2812

Na Slovensku by mala od 1. mája 2019 nadobudnúť účinnosť novela zákona, ktorá hovorí o poskytnutí príspevku na nízkoenergetický dom až do výšky 8000 eur. To znamená, že ak uvažujete o drevostavbe máte možnosť získať vysokú dotáciu od štátu. Táto dotácia by ma mala motivovať ľudí stavať domy s takmer nulovou potrebou energie.

OFDZ8G0 Dotácia na nízkoenergetický dom až do 8000€

Podmienky na získanie dotácie

Každý občan SR, ktorý je starší ako 18 rokov a vlastní drevodom aj pozemok, na ktorom je drevostavba postavená má právo požiadať o príspevok na nízkoenergetické stavby. Dôležitou pripomienkou je, že o príspevok môžete žiadať až po zhotovení stavby, ktorá spĺňa tieto kritéria:

  • musí ísť o dom na kľúč, hrubá stavba ani holodom sa neakceptuje
  • zastavaná plocha musí mať 75m2, čiže chatky alebo záhradné domčeky kritéria nespĺňajú
  • drevodom musí mať aspoň 3 miestnosti, ktoré sú vhodné na bývanie
  • stavba je zaradená do triedy A0 alebo A1
  • obstarávacia cena je minimálne 65 000€ (nezahrňuje náklady na základovú dosku)
  • ide orodinný dom , ktorý nie je určený na hospodársku činnosť
474 Dotácia na nízkoenergetický dom až do 8000€
 

Ako podať žiadosť?

Keďže je o túto dotáciu medzi obyvateľmi veľký záujem, je nutné úspešne absolvovať niekoľko krokov určených ministerstvom. Tie nájdete na stránke Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Po zverejnení výzvy na podanie žiadostí majú žiadatelia 30 dní na doručenie žiadosti a potrebných príloh. Aj tuto platí, že prví žiadatelia majú vyššiu šancu príspevok získať a agentúra uprednostní kompletnú žiadosť so všetkými prílohami a žiadateľov, ktorých stavby boli postavené z dreva pochádzajúceho z lesov SR.

Nezabúdajte na dôležitú vec, a to tú, že žiadna z týchto stavieb nesmie byť postavená svojpomocne. Oslovte preto rôzne kvalifikované stavebné firmy, ktoré sa na drevodomy špecializujú.