Postup ako požiadať o úver a zmeny v roku 2018

0
892
ziadost o uver

Úver je produkt, pri ktorom banka požičia na vopred stanovené obdobie istú sumu peňazí a klient sa jej zaviaže, že poskytnuté peniaze vrátia a zaplatí úroky. Klient úver spláca v pravidelných splátkach. Ak si potrebujete peniaze požičať aj vy, mali by ovládať presný postup ako na to a zmeny v poskytovaní spotrebného úveru od minulého roka.

Ako si vybrať správny úver?

Okrem dôveryhodnosti banky či inštitúcie, od ktorej si chce klient požičiť, je potrebné pozerať aj na samotný produkt a to na výšku mesačnej splátky, výšku pôžičky a dĺžku jej splácania, účel, na ktorý má úver využiť, možnosti splácania a zabezpečenia úveru.

Postup ako požiadať o úver

Konzultácia

Prvým krokom je návšteva banky, kde sa dozviete, aké doklady potrebujete predložiť na poskytnutie úveru, kedy a za akých podmienok môžete úver čerpať. Určite budete potrebovať občiansky preukaz. Zbytočne vopred nezháňajte doklady, ktoré napokon ani nebudete potrebovať. Pokiaľ ste sa rozhodli pre úver v banke, v ktorej už máte bežný účet, môžete si oň požiadať priamo cez internet banking.

Podanie žiadosti o úver

Následne prineste do banky všetky doklady a na ich základe vám v banke pripravia žiadosť o poskytnutie úveru. Nezabudnite, ak o úver budete žiadať zároveň so spoludlžníkom alebo ručiteľom, budú žiadosť podpisovať aj oni. Údaje, ktoré uvediete v žiadosti o úver, banka považuje za záväzné. Nepravdivo uvedené údaje v žiadosti o úver môžu byť dôvodom, že banka vašu žiadosť zamietne.

Čo si banka overí po podaní žiadosti o úver:

  • totožnosť žiadateľa o úver
  • schopnosť úver splácať, čiže váš čistý príjem
  • vaše predchádzajúce skúsenosti so splácaním úverov

Schválenie žiadosti a podpis zmluvy

Banka vám oznámi výsledok schválenia na počkanie, alebo najneskôr do 24 hodín. Ak vašu žiadosť schválili, pripravia vám na podpis zmluvu a ostatné dokumenty, ktoré tvoria jej súčasť . Ak zmluvu podpíšte na pobočke, ušetríte poplatok za notárske overenie podpisu i svoj čas.

Čerpanie

Do niekoľkých hodín vám banka pošle peniaze na váš bežný účet. Zároveň vám strhne jednorazový poplatok za poskytnutie úveru.

úver-e1516185743650 Postup ako požiadať o úver a zmeny v roku 2018

Poskytovanie spotrebných úverov v roku 2018

  • nutnosť preukázať finančnú rezervu, ktorá od januára 2018 bude 15% a o júla budúceho roka už stúpne na 20%
  • u živnostníkov bude žiadať daňové priznanie k dani z príjmov za posledný rok alebo obraty na účte za posledné tri až šesť mesiacov
  • splatnosť spotrebiteľského úveru nesmie presiahnuť 30 rokov
  • nutnosť opäť preverovať príjem žiadateľa, ak si zvýši refinancovaný úver o viac ako päť percent alebo o dve tisíc eur
  • testovať schopnosť splácať úver pri náraste sadzby o jedno alebo dve percentuálne body podľa dĺžky úveru
  • príjmy bude banka preverovať na základe potvrdenia o príjme od zamestnávateľa nie staršie ako tri mesiace, prípadne výpisy z účtu za posledné tri mesiace

Postup ako požiadať o úver a zmeny v roku 2018
5 (100%) 6 votes