Ako si vybrať najvhodnejší sporiaci účet?

0
1449

Sporiaci účet poskytuje viacero výhod, ako je vyššia úroková sadzba v porovnaní s bežným účtom a žiadne, prípadne krátke výpovedné lehoty. Tie sa môžu pohybovať od niekoľkých dní až po zopár mesiacov. Na sporiace účty možno spravidla kedykoľvek vkladať, ale výbery sa musí v prípade účtu s výpovednou lehotou vopred vypovedať. Tento účet nemožno bežne použiť pre odchádzajúce bezhotovostné platby.

sporiaci-účet-e1515409588279 Ako si vybrať najvhodnejší sporiaci účet?

Kombinácia bežného účtu s termínovaným vkladom

Sporiaci účet je krátkodobý vkladový produkt a rozumieme pod ním kombináciu bežného účtu s termínovaným vkladom, pričom je zachovaný jednoduchý prístup k peniazom. Sporiaci účet je často poskytovaný ako podúčet bežného účtu, alebo ho banky ponúkajú aj samostatne. Pri výbere najvýhodnejšieho sporiaceho účtu si porovnajte na jednom mieste úrokové sadzby poskytované bankami, prípadne výpovedná lehota a poplatky za predčasný výber peňazí.

Vhodný sporiaci účet pre každého

V aktuálnej širokej ponuke sporiacich účtov možno nájsť rôzne produkty, ktoré umožňujú napríklad pravidelné sporenie v menších sumách, alebo vyššie úrokové sadzby od určitej minimálnej sumy, alebo naopak – výhodnejšie úroky pri sumách do limitnej hranice. Každý si vie nájsť ten najvhodnejší pre neho. Výhodou sporiaceho účtu je napríklad možnosť automatických prevodov z bežného účtu, nevýhodou niektorého sporiaceho účtu však môže byť výber peňazí iba formou prevodu na vopred určený bežný účet. Ak je vaša čistá mzda taká, že z nej každý mesiac viete ušetriť, pouvažujte nad  vhodným sporiacim účtom.

Podmienky sporiacich účtov môžu byť veľmi rozdielne. Od sporiacich účtov bez záväzkov, kedy vkladáte a vyberáte peniaze podľa možností a potreby, až po rôzne obmedzenia, alebo bonusové výhody viazané na konkrétne podmienky pre ich získanie.

Čo musíme pri výbere sporiaceho účtu sledovať?

  • pravidelné vklady
  • úrokové sadzby
  • výpovednú lehotu
  • viazanosť sporiaceho účtu na bežný účet v danej banke
  • termíny pripisovania úrokov – niekoľkokrát ročne, raz ročne alebo na konci sporenia
  • poplatky pri predčasnom výbere
  • možnosti a podmienky bonusového úročenia
  • prístup k elektronickému bankovníctvu
Ako si vybrať najvhodnejší sporiaci účet?
5 (100%) 2 votes