Mladomanželská pôžička na rok 2021 – ako ju získať?

0
491

Rozhodli ste sa stráviť život po boku svojho vysnívaného partnera? Uzavretím manželstvá táto cesta nekončí. Mnoho párov sa po svadbe rozhodne pre spoločné bývanie, ktoré bohužiaľ v dnešnej dobe nie je vôbec lacné. Avšak, k vyriešeniu tohto problému vám pomôže mladomanželská pôžička, o ktorú môžete požiadať aj v roku 2021.

Novomanželská pôžička v roku 2020

Ide v podstate o pôžičku, ktorá prišla do platnosti s novelou zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, ktorá sa zmenila a bola doplnená o niekoľko bodov a nadobudla účinnosť od 1. januára 2020. Práve od tohto momentu je možné získať mladomanželskú pôžičku, ktorá pomôže mladomanželom pri kúpe nového bývania. O túto pôžičku môžete požiadať Štátny fond rozvoja bývania aj vy v roku 2021, stačí, ak splníte niekoľko podmienok.

Pre koho je vhodná?

Už z názvu vyplýva, že ide o pôžičku, ktorá je vhodná pre mladomanželov, ktorí však v deň podania žiadosti nie sú starší než 35 rokov. Táto podmienka sa vzťahuje na oboch z nich. Rovnako žiadosť môžu podať len v prípade, že ich manželstvo bolo uzavreté najviac 36 mesiacov pred podaním žiadosti. Financie, ktoré z tejto pôžičky získajú nemusia použiť výhradne len na kúpu bytu v novostavbe, ale účel môže byť rôzny. Vzťahuje sa aj na:

  • výstavbu bytu vrátane bytu získaného nadstavbou, prístavbou alebo stavebnou úpravou budovy, ak vznikne byt v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome,
  • kúpu bytu v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome,
  • stavebnú úprava bytu v bytovom dome, rodinnom dome pre byty, ktoré boli dané do užívania aspoň 10 rokovpred podaním žiadosti. Financie poskytnuté na stavebnú úpravu bytu sa vzťahujú aj na úhradu nákladov na rekonštrukciu bytu, súčasťou ktorých môže byť výmena rozvodov v byte, výmena bytového jadra, zariaďovacie predmety v kúpeľni, výmena okien, úprava stien, podláh, zabudovaná kuchynská linka vrátane zabudovaných spotrebičov a iné stavebné výrobky a zariadenia, ktoré sú pevne zabudované do stavby a zabezpečujú základnú funkciu bývania.

pu7-1024x536 Mladomanželská pôžička na rok 2021 – ako ju získať?

Mladomanželská pôžička: podmienky

  • Podlahová plocha bytu/domu

Pre získanie tejto mladomanželskej pôžičky treba dodržať aj ďalšie nasledovné podmienky, ktoré sa týkajú napríklad aj výmery podlahovej plochy, ktorú budete chcieť kúpiť, prípadne postaviť. V prípade, že je účelom stavebná úprava, tak sa výmera podlahovej plochy nesleduje, avšak pri kúpe a stavbe nesmie podlahová plocha bytu v bytovom dome alebo polyfunkčnom dome prevýšiť 80 m2, vrátane plochy balkónov, lodžií a terás a v prípade rodinného domu nesmie prevýšiť 120 m2, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy.

  • Príjem a životné minimum

Ďalšie podmienky sa týkajú aj minimálneho a maximálneho príjmu, či životného minima na rok 2021. Čo sa týka maximálneho príjmu, tak celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne za predchádzajúci kalendárny rok, nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na jeho domácnosť. Na druhej strane, v prípade minimálneho príjmu sa uvádza, že priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok   ̶ 1,3 násobok životného minima domácnosti ̶ záväzky ≥ výška mesačnej splátky požadovaného úveru. Životné minimum, ktoré je platné do 30.6.2022 je pre dvojčlennú domácnosť 370,18 €.

Ako ručím za získanie mladomanželskej pôžičky?

V podstate môžeme hovoriť, že táto novomanželská pôžička je mladomanželská hypotéka, a preto za ňu ručíte výhradne len nehnuteľnosťou, ktorej hodnota je  ≥ 1,3 násobok požadovaného úveru. Po skolaudovaní financovanej nehnuteľnosti sa úver zabezpečuje touto nehnuteľnosťou.

pu6-1024x536 Mladomanželská pôžička na rok 2021 – ako ju získať?

Výška poskytovanej podpory

Určite každého zaujíma najmä to, aká je výška poskytovanej podpory. Tá sa opäť líši v závislosti od toho, či ide o výstavbu a kúpu bytu alebo ide o stavebné úpravy. V prípade výstavby alebo kúpy bytu sa podpora poskytuje vo forme úveru vo výške do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac 120 000 € najdlhšie na dobu 40 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 % (lehota splatnosti do 65. roku veku žiadateľov). Pri stavebných úpravách je to vo forme úveru vo výške do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac 30 000 € najdlhšie na dobu 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %.

Termín podania žiadosti

Ak už viete všetky potrebné informácie, tak mali by ste vedieť aj to, že v prípadne získania tejto pôžičky je dôležité dodržať aj termín podania žiadosti, ktorý je určený na 15. 1. – 30. 9. príslušného kalendárneho roka.

pu5-1024x536 Mladomanželská pôžička na rok 2021 – ako ju získať?

Všetky tieto a doplňujúce informácie o mladomanželskej pôžičke, žiadosti a tiež postup ako o pôžičku požiadať, nájdete aj na oficiálnej stránke Štátneho fondu rozvoja bývania. Samozrejme, je dôležité si premyslieť, či nutne potrebujete mladomanželskú pôžičku alebo či nevyužijete len spotrebný úver. Pre porovnanie všetkých pôžičiek a úverov, ktoré jednotlivé banky poskytujú, môžete navštíviť stránku finančný kompas. V prípade, že po prečítaní všetkých týchto podmienok viete, že manželskú pôžičku nezískate a máte záujem o rýchlu pôžičku cez internet, vyplňte formulár a pôžička je vaša ihneď.