Študentská pôžička na šk. rok 2021/2022

0
542
studentska pozicka

Ste študentom alebo študentkou štúdia na vysokej škole a nemáte dostatok finančných prostriedkov na doštudovanie alebo realizovanie všetkých svojich kreatívnych nápadov, prípadne na vzdelávanie? Požiadajte Fond na podporu vzdelávania alebo banku o študentskú pôžičku.

Čo je študentská pôžička?

Môže to znieť odstrašujúco, ak si nejaký študent predstaví, aby si ešte zobral na starosť pôžičku, ktorú by počas štúdia musel splácať. Avšak, tak to v prípade tejto študentskej pôžičky nie je. Študentská pôžička je veľmi výhodná a môže o ňu požiadať akýkoľvek študent vysokej školy. Požiadať o túto zvýhodnenú pôžičku musí Fond na podporu vzdelávania.

studentska-pozicka2-1024x536 Študentská pôžička na šk. rok 2021/2022

Typy študentských pôžičiek

Tak ako pri všetkých pôžičkách platí, že sa delia do niekoľkých podskupín, tak to platí aj pri študentských pôžičkách.

  • Študentské pôžičky sú v podstate klasické pôžičky, ktoré sú určené prakticky pre všetkých študentov, ktorí študujú na vysokej škole. Avšak, ak o pôžičku požiada priveľké množstvo študentov a záujem je vyšší než disponibilné zdroje tohto fondu, uprednostnení sú študenti, ktorí poberajú hmotnú núdzu, sociálne štipendium alebo študujú formou denného štúdia. Čo je výhodou tejto pôžičky je to, že študent ju zväčša nespláca počas štúdia, ale až po jeho ukončení.
  • Stabilizačné pôžičky sa vyplácajú len od roku 2019 a sú určené pre študentov, ktorí študujú v programe, ktorý ich pripravuje na výkon regulovaného povolania. O aké študijné programy ide, rozhoduje ministerstvo. Aj táto pôžička má samozrejme výhody, a to, že ak budete pracovať v odbore, ktorý ste študovali a za každý rok, ktorý na území Slovenska odpracujete vám bude odpustená časť pôžičky. Čo to znamená? To, že po odpracovaní zmluvou o stabilizačnej pôžičke stanoveného počtu rokov vám môže byť odpustená celá suma pôžičky. Rovnako je možné požiadať o odklad splátok, a to v prípade, že ešte stále študujete, počas nezamestnanosti, počas trvania materskej alebo rodičovskej dovolenky, počas výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy, prípadne počas výkonu povolania na území republiky, na ktoré ste sa počas štúdia pripravovali.

Pôžička pre pedagógov

Síce sa môže na prvý pohľad zdať, že ide výhradne o pôžičky, ktoré sú určené len pre učiteľov, nie je to úplne tak. O tieto pôžičky môžu požiadať aj študenti na doktorandskom štúdiu. Je len na nich, pre ktorú pôžičku sa rozhodnú, či pre študentskú alebo pre pedagógov, ktorá je samozrejme vyššia, no kombinovať sa nemôžu.

student-1024x536 Študentská pôžička na šk. rok 2021/2022

Prečo požiadať o študentskú pôžičku?

Tak ako sme povedali, o pôžičku môže požiadať ktorýkoľvek študent. Či už chcete vyskúšať študijný pobyt v zahraničí a nedisponujete dostatočným množstvom peňazí alebo máte množstvo nápadov, ktoré by ste chceli pretaviť do reálnych projektov alebo len potrebujete financovať svoj bežný študentský život, o pôžičku môžete stále požiadať.

Študentská pôžička na šk. rok 2021/2021

O študentskú pôžičku môžu požiadať študenti, ktorí aktuálne v danom roku budú zapísaní ako študenti na prvom alebo druhom stupni vysokej školy. Dôležité je však poslať žiadosť o študentskú pôžičku buď do 15. septembra 2021 alebo 31. októbra 2021. Všetky ďalšie informácie nájdete aj na oficiálnej stránke Fondu na podporu vzdelávania.

pozicka-1024x536 Študentská pôžička na šk. rok 2021/2022

Študentská pôžička cez banku

Získať študentskú pôžičku môžete dvomi spôsobmi. V prípade, že vám nebude schválená pôžička cez FNPV, vyskúšať môžete aj banku. Študentská pôžička v podstate patrí do kategórie spotrebných úverov,  ale keďže je určená pre študentov, zväčša je tam nižší úrok, ako pri iných pôžičkách. Čo je rozdiel pri tejto pôžičke je ten, že ručiť za vás musí buď rodič alebo nejaký rodinný príslušník. Kým táto kategória pôžičiek bola niekedy pre banky zaujímavá a poskytovali ich skoro všetky banky, v súčasnosti nájdete na trhu len pár z nich. Napriek tomu si ich podmienky viete porovnať aj na stránke Finančný kompas alebo Finančná hitparáda, kde zistíte, aká pôžička pre študentov je tá najvýhodnejšia. Prípadne môžete požiadať o rýchlu pôžičku, ktorá je určená pre všetkých už teraz aj bez registrácie.