Máte peniaze nazvyš? Začnite sporiť!

0
773
sporenie

Dospeli ste do takého štádia, kedy už premýšľate nad budúcnosťou a napadlo vám, že je najvyšší čas si peniaze šetriť a odkladať? Tak je to správne. V dnešnom článku vám prezradíme, ako peniaze sporiť.

1. Cieľ

Ešte predtým, než si začnete sporiť, je veľmi dôležité určiť si, na čo vôbec budete sporiť. Dôležitý je teda cieľ vášho sporenia. Tým, že si určite cieľ, bude sa vám sporiť oveľa jednoduchšie a peniaze neminiete skôr. Najčastejšie ciele sporenia sú sporiť si na bývanie, dôchodok, kvôli hypotéke, nečakaným výdavkom alebo naopak plánovaným výdavkom, na vytvorenie finančnej rezervy a v prípade, že máte deti, tak na zabezpečenie detí.

0-1024x536 Máte peniaze nazvyš? Začnite sporiť!

Záleží len na vás, ktorý z týchto cieľov si určíte. V prípade, že ich bude viac, tak na každý z nich by ste si mali sporiť osobitne. To znamená, že pre každý cieľ by ste si mali vytvoriť samostatné sporenie. Pokojne si to sporenie môžete aj pomenovať podľa toho cieľa.

2. Úrok

Ďalším dôležitým krokom je vybrať si, kde budete sporiť. Tak ako sa vám neoplatí odkladať si peniaze doma pod vankúš, rovnako sa vám neoplatí mať veľké množstvo peňazí na bežnom účte. Je to práve kvôli úrokom na bežnom účte. Tie sú veľmi nízke, niekedy až nulové a v tom prípade sa vám peniaze ročne nenavýšia. Vo veľkej miere na to pôsobí inflácia, čiže znehodnocovanie peňazí.

1-1024x536 Máte peniaze nazvyš? Začnite sporiť!

3. Výška sporenia

Základné pravidlo hovorí, že by ste si mali odkladať na sporiaci účet aspoň 10 % vášho platu. Samozrejme aj táto výška sa odvíja od toho, na čo chcete sporiť. Ak sporíte na bývanie, poprípade na veci, pri ktorých viete, že budete potrebovať väčší obnos peňazí, pokojne si odkladajte viac. Záleží len na tom či vám to vaša momentálna finančná situácia dovolí. Podľa odborníkov by ste si mali peniaze sporiť a posielať formou trvalého príkazu a čo najskôr.

4. Pravidelnosť

Ak už máte vybratý cieľ a výšku sporenia, dôležité je určiť si ešte dátum sporenia. Najoptimálnejšie je, ak by ste si peniaze na sporiaci účet posielali pravidelne v deň, kedy ich máte najviac (zvyčajne ide o deň, kedy vám na účet príde výplata). Tým si vytvoríte aj sporiaci návyk a vaše zbytočné výdavky sa zredukujú.

2-1024x536 Máte peniaze nazvyš? Začnite sporiť!

Pred založením sporiaceho účtu by ste sa mali poradiť so svojím finančným sprostredkovateľom, pretože ten vám vie ponúknuť viacero možností, kam by ste svoje peniaze mohli investovať.