Neviete ušetriť peniaze? Vyskúšajte finančný plán!

0
2380
financny plan dave ramsay ako usetrit peniaze

Žijete z dňa na deň? Neviete sa dočkať, kedy vám príde výplata? Ako teda ušetriť peniaze? Máme pre vás 7 maličkých krôčikov k tomu, aby ste konečne ušetrili! Počuli ste už o finančnom pláne Davea Ramsayho? Nie? Nevadí!

Kto je Dave Ramsay?

Tento muž sa pred viac ako 25 rokmi snažil nájsť svoju cestu z bankrotu a dlhu v podobe niekoľkých miliónov dolárov! To, čo sa počas týchto rokov naučil, sa zmenilo na Univerzitu finančného mieru. Ide o program, ktorý pomohol viac ako 5 miliónom ľudí zmeniť svoje finančné istoty. Z jeho ideí vznikla ak rozhlasová show a podcast The Dave Ramsey Show, ktorá má viac ako 13 miliónov poslucháčov týždenne!

 dave-ramsay Neviete ušetriť peniaze? Vyskúšajte finančný plán!

Ako získať kontrolu nad vašimi peniazmi?

Postupnými krokmi! Teraz nadišiel ten správny čas na to, aby ste začali svoje peniaze spravovať správnym spôsobom. A práve finančný plán Dave Ramsayho vám pomôžu splatiť všetky vaše dlhy, ušetriť na lepšie i horšie časy, no najmä, vybudovať si stabilné finančné zázemie!

Tento finančný plán nie je rozprávkou, ale praktickým spôsobom, ako zmeniť svoj život. A to dosiahnete nie z dňa na deň, ale postupnými krôčikmi. Stačí, ak si predstavíte vašu vysnívanú budúcnosť. Zachytili ste tu predstavu? Môžeme začať!

KROK 1: Našetrite si 1000 € do vášho Núdzového fondu

V prvom kroku je vaším cieľom ušetriť 1000 € tak rýchlo, ako len môžete. Tie, v prípade potreby, pokryjú neočakávané životné udalosti, ktoré neviete plánovať. Núdzový fond si ponechajte na samostatnom kontrolnom účte, takže ho nebudete utrácať na vecí, ktoré nie sú skutočne núdzové. Ako ale začať proces šetrenia pre svoj núdzový fond? Prvým krokom je urobiť rozpočet!

 plan-financie Neviete ušetriť peniaze? Vyskúšajte finančný plán!

KROK 2: Zaplaťte všetky dlhy!

Teraz je ten správny čas zaplatiť všetky vaše dlhy, okrem pôžičky na dom. To znamená, dlh za auto, študentskú pôžičku, kreditné karty a pod. Spíšte si ich na jedno miesto a postupne splácajte od najnižšej po najvyššiu, príp. Od najvyššej úrokovej sadzby po najnižšiu.

Tento model splácania dlhov sa nazýva The Debt Snow Ball (alebo Metóda dlhovej snehovej gule). Ako zarobiť peniaze? Snažte sa každý mesiac zaplatiť čo najviac. Predajte všetko, čo už nepotrebujete. Získajte druhú prácu. Príležitostnú prácu. Víkendovú prácu. Bude to ťažké, ale výsledok bude stáť zaručene za to! 

KROK 3: Našetrite si peniaze na 3 – 6 mesiacov životných nákladov

Podarilo sa vám splatiť všetky vaše dlhy? Teraz nesmiete poľaviť. Práve naopak! Nastal čas, aby ste si zobrali peniaze, ktorými ste zaplatili dlhy a vytvorili si svoj plný núdzový fond na pokrytie 3 – 6 mesiacov vašich výdavkov. Tento fond vás zachráni pred životnými nástrahami ako strata zamestnania alebo totálka vášho auta.savings-tracker Neviete ušetriť peniaze? Vyskúšajte finančný plán!

KROK 4: Investujte 15 % vášho príjmu na výdavky počas dôchodku

Teraz si asi poviete, že tento krok je hodný akurát tak pre živnostníkov, pretože na dôchodok predsa odvádzate zo svojho platu. Povedzme si na rovinu, slovenské dôchodky nie sú bohviečo a navyše, dôchodky môžu byť onedlho trpkou hudbou minulosti. Preto nebude vôbec na škodu, keď si vezmete 15% hrubého príjmu domácnosti a začnete investovať do vášho dôchodku!

KROK 5: Šetrite pre svoje deti

Ak ste už splatili všetky vaše dlhy, okrem hypotéky za dom a začali ste šetriť na dôchodok, je čas ušetriť výdavky na vysokú školu vašich detí. Všetci rodičia dobre vedia, ako rýchlo ich deti rastú. Ani sa nenazdáte a už budú podávať prihlášky na univerzity. Preto by ste mali začať šetriť na tieto výdavky čo možno najskôr.

KROK 6: Splaťte hypotéku za dom

Na ceste k úplnej finančnej slobody vám delí už len splatenie jediného dlhu – hypotéky za dom! Hľadajte akékoľvek zdroje, ktoré by vám tento dlh pomohli čo najrýchlejšie splatiť. Ak máte v súčasnosti nastaviteľnú sadzbu, úroky alebo dokonca 30-ročnú hypotéku, zvážte prefinancovanie na 15-ročnú hypotéku s pevnou sadzbou. Budete prekvapení, koľko môžete dlhodobo ušetriť!

planovanie-financie Neviete ušetriť peniaze? Vyskúšajte finančný plán!

KROK 7: Budujte bohatstvo a rozdávajte!

Viete, čo môžu robiť ľudia bez dlhov? Čokoľvek chcú! Preto je Krok 7 posledným a najzábavnejším krokom celého finančného plánu. Teraz môžete žiť a dávať ako nikto iný! Ste v situácii, kedy si stačí udržať budovanie bohatstva a stať sa veľkorysým.

Vaša vytrvalosť a dobré návyky sú to, čo vás tam dostane. Udržujte nastavenie cieľov a rozpočtu každý mesiac. Nezabúdajte, že keď dosiahnete svoje finančné ciele, môžete pomôcť niekomu inému začať jeho vlastnú cestu!