Mýty o Bitcoine, čomu ste doteraz verili?

0
859

Bitcoin pozná skoro každý a to nie len tí, ktorí sa vo svete kryptomien orientujú. Táto mena existuje už skoro 10 rokov a aj tak v ňom všetci jasno nemajú.
Počuli ste o týchto mýtoch alebo ste ich doteraz brali za fakty? 

Bitcoin je anonymný

Známe sú všetky transakcie od jeho vzniku až po súčasnosť. Tieto transakcie vedú z adresy odosielateľa k adrese príjemcu. Existuje veľa firiem, ktoré študujú Bitcoin blockchain a podarilo sa im k väčšine adries priradiť identitu ich vlastníkov. Na druhej strane však neplatí, že Bitcoin je úplne transparentný.

Bitcoin je pre zločincov

Bitcoin nie je úplne anonymný a faktom je, že zločinci a teroristi radšej používajú cash. Iste, niektorí zločinci využívajú Bitcoin a ostatné kryptomeny. Takže ide určite o ďalší mýtus.

Musíte si kúpiť celý Bitcoin

Bitcoin je deliteľný až na osem desatinných miest, teda bez problémov môžete vlastniť 0,00000001 BTC. Toto množstvo je tiež známe ako 1 Satoshi (podľa tvorcu Bitcoinu). Čiže ide o mýtus.

Bitcoin je mŕtvy

Bitcoin na tom nikdy nebol lepšie, ako v tomto období. Za posledné dva týždne jeho hodnota vzrástla o 25% a každý deň jeho platobná sieť spracuje viac ako 200 000 transakcií. Na webovej stránke Bitcoin Obituaries nájdete všetky správy a vyhlásenia, ktoré už Bitcoin dávno pochovali. Našťastie, žiadna z nich sa zatiaľ nenaplnila.

Šéf Bitcoinu je vo väzení

Tento mýtus vyplýva z totálneho nepochopenia myšlienky Bitcoinu a bolo by fajn ho uviesť na pravú mieru. V roku 2014 bola vytunelovaná známa kryptoburza Mt. Gox. Neschopnosť ľudí odlíšiť Bitcoin a služby, ktoré vznikli nad Bitcoinom, spolu s masívnym šírením dezinformácií spôsobili, že mnohí identifikujú Marka Karpelesa ako šéfa Bitcoinu. Šéf Bitcoinu samozrejme neexistuje. Ani tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto sa nedá označiť za šéfa, pretože Bitcoin je decentralizovaný. Nemá žiadny centrálny uzol, ktorý by mohol rozhodovať o zvyšku siete.