Kryptomena Etherum decentralizovanejšia ako Bitcoin

0
782
etherum

Vo Februári tohto roku sa uskutočnila Genesis London blockchain konferencia, na ktorej profesor a expert na kryptomeny z univerzity Cornell a počítačový vedec  Emin Gün Sirer povedal, že štúdie z univerzity ukázali jeden fakt fakt. Súčasná Ethereum blockchain sieť je viac decentralizovaná než sieť samotného Bitcoinu.

Už od vzniku Etherea z roku 2015 sa v kryptokomunite šírilo veľa falošných informácii ohľadom technológie a nadácie Ethereum blockchain. To viedlo k mylnému pohľadu investorov, užívateľov a vývojarov na Ethereum sieť. Tá vyzerala byť podradnejšia voči ostatným hlavným blockchain-om. To sa týka bezpečnosti a decentralizácie a taktiež flexibility a schopnosti vysporiadať sa s obrovskou škálou decentralizovaných aplikácií.

Viac ovládané jednotlivcami než organizáciami

Štúdia vykonaná profesorom Sirerom a výskumnými pracovníkmi z Cornell univerzity ukázala, že len málo Ethereum uzlov je napojených na inštitúcie alebo organizácie v porovnaní s Bitcoin uzlami. To znamená, že viac uzlov z Ethereum siete je ovládaných jednotlivcami než organizáciami. Údaje ukazujú, že Ethereum uzly sú v latentnom priestore a geograficky viac rozmiestnené po celom svete. Ethereum uzly pochádzajú z rôznych druhov miest, menších sietí a z domácností. Naopak Bitcoin uzly, majú tendenciu byť lokalizované vo veľkých data centrách.

etherumm Kryptomena Etherum decentralizovanejšia ako Bitcoin

Decentralizované aplikácie

Ethereum je štrukturálne aj princípovo odlišný od Bitcoinu, pretože jeho sieť je optimalizovaná na zvládnutie decentralizovaných aplikácií. Ethereum sieť by mala byť schopná z dlhodobého hľadiska spracovať tisícky transakcií za sekundu a podporovať dApps veľké ako Facebook, či Twitter, tak ako to už kedysi spomenul spoluzakladateľ Coinbase, Fred Ehrsam.

Inovácia škálovania môže trvať 3-5 rokov

Celý proces optimalizácie škálovania môže zabrať 3 až 5 rokov, v závislosti na procese implementovania nových škálovacích riešení, akými sú Plasma a Sharding.

Sharding významne optimalizuje proces ťažby pomocou proof-of-work potvrdzovacieho algoritmu a to eliminovaním súťaže medzi ťažiarmi. Namiesto toho, aby ťažiari míňali výpočtový výkon na získanie individuálnych blokov tak so sharding môžu spolupracovať na vyriešení matematických problémov. Takže výpočtový výkon nie je v strate. Plasma je veľmi očakávané riešenie, na ktorom práve pracujú Ethereum vývojari čo by mohlo umožniť viacerým blockchain-om v rámci Ethereum sieti vysporiadať sa s rozličnými úlohami a zredukovať tak bremeno na hlavnom Ethereum blockchain-e.