Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám!

0
888
uspora nakladov v dome

Hľadáte rôzne spôsoby, ako čo najlepšie a najviac ušetriť? Premýšľate, na čom všetkom by ste v domácnosti mohli znížiť svoje výdavky a náklady? Bývajte úsporne aj vďaka pasívnym a nízkoenergetickým domom.

Čo predstavuje energeticky pasívny dom?

Energeticky pasívny dom si môžete predstaviť ako energeticky úspornejší dom, ktorý poskytuje okrem kvalitného vnútorného prostredia aj výrazne nízku spotrebu energie či už na prevádzku domu alebo na vykurovanie. Okrem toho sa pri nízkoenergetických domoch alebo energeticky pasívnych domoch využíva menej prírodných zdrojov čím sú tieto domy ekologickejšie a spotreba alebo potreba tepla na kúrenie je desaťkrát menšia ako pri bežných stavbách.

3-1024x536 Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám! Návratnosť investície

Ak sa pozriete na ceny nízkoenergetických drevodomov či energeticky pasívnych domov, určite vás môže prekvapiť cena. Tá môže byť v niektorých prípadoch aj vyššia ako pri bežných murovaných domoch. Avšak, tieto investície sa vám časom vrátia, nakoľko ich ušetrite práve pri spotrebe na energie. Ak chcete ušetriť ešte viac, potom na vykurovanie domácnosti môžete využiť vykurovacie telesá pre nízkoenergetické domy, ako napríklad aj krby či krbové kachle s teplovzdušným konvenčným použitím do minimálnych výkonov.

4-1-1024x536 Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám!

Výnimočnosť energeticky pasívneho domu

Výnimočnosť týchto stavieb môžete vidieť najmä v pasívnom využívaní slnečnej energie či vo využívaní vnútorných zdrojov tepla. Tým sa myslí najmä využívanie osobnej teploty obyvateľov či teploty, ktorú produkujú spotrebiče v domácnosti. Tiež je možné spätne využívať teplo z vnútorného vzduchu, čo môžete poznať aj ako rekuperáciu. Vďaka nej zabezpečíte v dome stálu výmenu vzduchu úspornejšou formou.

2-1-1024x536 Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám!

Pasívne zisky v pasívnych domoch zo slnečnej energie

Medzi pasívne zisky, ktoré v energicky pasívnych domoch viete využiť je okrem už spomenutých výnimočnostiach aj to, že váš dom bude v tmavšej farbe čím zvýšite tepelné zisky, prípadne umiestnite najväčšie presklené časti domu na južnú stranu domu. Takéto pasívne využívanie slnečnej energie sa vám oplatí využívať najmä v zimných mesiacoch. Na druhej strane nemusia byť úplne v poriadku v letných mesiacoch, keďže tým by sa vám dom mohol prehrievať. Preto je dôležité zvážiť aj výber tieniacich prvkov.

5-1-1024x536 Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám!

Výhody pasívnych domoch

Okrem šetrenia nákladov na energie, využívania slnečnej energie, majú pasívne domy veľkú výhodu v tom, že šetria životné prostredie. Pri nízkoenergetických domoch viete využívať solárne kolektory na ohrev vody, či tepelné čerpadlá, ktoré vyprodukujú viac energie, než spotrebujú na svoju prevádzku. Tým pádom budete bývať úspornejšie, ekonomickejšie a ekologickejšie. Okrem toho je v týchto domoch zdravší vzduch, čo poteší najmä alergikov, je v nich optimálna vlhkosť a darí sa v nej veľmi dobre aj rastlinám.

6-1024x536 Viete, ako bývať úsporne? Poradíme vám!

Kde všade v domácnosti ušetriť?

Aj to, že vypnete spotrebič a elektroniku úplne a nenecháte ju len v stand by režime vám môže znížiť náklady. Je možné takto ušetriť vo všetkých miestnostiach v domácnosti, či už v kuchyni, kúpeľni alebo v iných miestnostiach. Ušetriť v kúpeľni môžete napríklad aj uprednostnením sprchy pred vaňou, prípadne sledujte či vám umývadlo alebo WC nepreteká. Pri umývaní zubov vypínajte vodu, nekupujte balenú vodu a pri varení používajte prikrývku. Uprednostnite tiež zakúpenie novej elektroniky, pri ktorej si viete nastaviť úsporný režim, pretože stará elektronika berie viac energie. Tiež môžete vymeniť žiarovky za úsporné, zabezpečiť lepšie tesnenie okien, dverí či reorganizovať domácnosť tak, aby ste pri radiátoroch nemali veľké nábytky, ktoré by mohli brániť v pôsobení tepla.