Dovolenka v zahraničí: tipy, ako správne platiť

0
160
ako platit na dovolenke?

Opatrenia sa uvoľňujú, hranice sa otvárajú a vysoké teploty lákajú dovolenkárov vyraziť si niekam do zahraničia na dovolenku. Patríte k ním aj vy? Okrem dobrého poistenia, si naštudujte aj to, ako v zahraničí platiť.

1. Platba kartou

Predtým, než sa vydáte na cestu plnú dobrodružstiev a oddychu, zistite si, či nie je vaša karta blokovaná v danej krajine. Ak je, pokojne si ju odblokujte v internet bankingu alebo požiadajte svojho bankára, aby tak urobil. Rovnako môžete informovať svoju banku, že idete do zahraničia, pretože niekedy banka môže vyhodnotiť zvláštnu platbu v zahraničí a kartu vám zablokuje. Tiež zvážte, či budete platiť kreditnou alebo debetnou kartou. Ak si budete v zahraničí vypožičiavať auto, určite tak urobte s kreditnou kartou. Ak budete platiť v reštauráciách, plaťte debetnou.

7-1024x536 Dovolenka v zahraničí: tipy, ako správne platiť

Výhody a nevýhody platby kartou

Veľkou výhodou platby kartou je to, že ak vám ju odcudzia, viete zavolať do svojej banky a tá vám kartu okamžite zablokuje. To znamená, že nebude možné používať peniaze na nej. Väčšinou karta využíva aj najlepšie kurzy a v prípade, že idete do zahraničia, kde sa neplatí eurom, neprerobíte veľa peňazí. Pri platbe kartou si však dávajte pozor na garantovaný kurz. Tento kurz vám vašu platbu môže navýšiť, a preto radšej plaťte s použitím PIN-u a garantovaný kurz odmietnite. Ak máte viacero kariet, tak využívajte tú, ktorá má najnižší transakčný poplatok. Tiež sa uistite, akou kartou platiť môžete, pretože nie každá krajina povoľuje platbu Visa kartou, či MasterCard.

2. Platba v hotovosti

Nezabúdajte ani na to, že platbe v hotovosti sa nevyhnete. Niektoré reštaurácie stále nemusia mať terminál na platbu kartou. Prípadne, ak si budete chcieť požičať skúter, platiť v lokálnych podnikoch alebo stánkoch, budete musieť zaplatiť aj v hotovosti. Preto majte pri sebe aj peniaze v mene, ktorou sa v zahraničí platí.

4-1024x536 Dovolenka v zahraničí: tipy, ako správne platiť

3. Zmena peňazí

Ak sa chystáte na dovolenku do krajiny, kde sa platí eurom, máte o problém menej. Ale ak sa chystáte do krajiny, kde sa platí napríklad kunami, forintami, korunami, dolármi alebo akoukoľvek inou menou, zmeňte si tieto peniaze ešte na Slovensku, pretože v zahraničí môže byť výrazne iný menový kurz. V kurzovom lístku je dôležité, aby ste si všímali číslo, ktoré ukazuje valuty/predaj. Čo ale s peniazmi, ktoré v zahraničí neminiete? Snažte sa minúť hlavne mince, pretože tie vám na Slovensku v zmenárni nezmenia. Rovnako tak niektoré krajiny nepovoľujú vývoz vysokej sumy svojej meny do zahraničia. Napriek tomu, ak sa vám aj nepodarí minúť všetky peniaze, zmeňte si ich na eurá ešte v danej krajine.

6-1024x536 Dovolenka v zahraničí: tipy, ako správne platiť

4. Výber z bankomatov

Čo však v prípade, že sa dostanete do situácie, kedy sa vám hotovosť minie a platba kartou nebude možná? V tom prípade si budete musieť vybrať peniaze v bankomate. Vyhľadávajte skôr bankomaty, ktoré súvisia s vašou bankou a nie s nejakými lokálnymi bankami v danej krajine. Vyberajte peniaze vyslovene len z debetnej karty, nie z kreditnej. Napriek tomu sa nečudujte, ak zaplatíte nejaký poplatok za výber, pretože v mnohých bankách na Slovensku nie je v balíku započítaný výber peňazí v zahraničí alebo v inej banke. Väčšinou sa v balíku nachádza platba kartou. Tiež zvážte, v ktorom bankomate budete vyberať peniaze, a to z hľadiska umiestnenia bankomatu, pretože v centre mesta môže byť poplatok vyšší.