Kam investovať svoje peniaze a tipy pre rok 2018

0
3036
investovanie

Tento rok bude investície ovplyvňovať pokračovanie oživenia globálnej ekonomiky či zlepšené podmienky na trhu práce. Platy budú rásť, očakáva sa aj zvýšenie volatility, čiže miery kolísania aktíva. Možno aj vy riešite otázku, či si peniaze sporiť alebo ich investovať. Prinášame pár tipov, kam „uložiť“ svoj peňažný majetok.

Sporiaci účet

Ak potrebujete mať svoje peniaze kedykoľvek k dispozícii uložte ich na sporiaci účet. Založiť si ho môžete u banky alebo družstevnej záložne. Medzi výhody sporiaceho účtu patrí vedenie účtu býva väčšinou zadarmo, finančná rezerva pre nečakané výdaje alebo denné, týždenné či mesačné pripisovanie úrokov.

Stavebné sporenie

Počítate s tým, že do budúcnosti investujete prebytočné peniaze do bývania alebo len chcete výhodne zhodnotiť svoje financie? Zvoľte stavebné sporenie so štátnym príspevkom, ktorý činí až 10 percent z nasporenej sumy, maximálne však 70 eur ročne. Práve kvôli štátnej pomoci je táto investícia výhodná, pretože úroková sadzba sa pohybuje len okolo dvoch percent. Peniaze sú uložené na dobu piatich rokov a viac.

Termínované vklady

Využijete ich vtedy, ak nepotrebujete mať peniaze okamžite k dispozícii. Výhodou je vyššie zhodnotenie ako u bežného alebo sporiaceho účtu, avšak nevýhodou je uloženie finančných prostriedkov na dlhšiu dobu, a to až po dobu niekoľkých rokov.

investovanie-1-e1518789572711 Kam investovať svoje peniaze a tipy pre rok 2018

Investícia do zlata

Zlato si už prešlo značnými výkyvmi, napriek tomu sa jedná o komoditu, do ktorej sa stále oplatí investovať. Investícia by mala byť dlhodobá a rozumná, minimálne na dobu piatich rokov. Investovať do zlata je možné dvoma spôsobmi:

  • Investície do cenných papierov – získať môžete certifikáty o nákupe zlata alebo akcie spoločností ťažiacich zlato.
  • Nákup fyzického zlata – zakúpiť je možné zlaté mince, medaily, šperky alebo zliatky. Fyzické držanie zlata so sebou, ale nesie možné nevýhody a komplikácie – nenesie dividendy, je tu riziko krádeže alebo strát a obmedzená likvidita.

Investovanie do komodít

Investovať môžete do striebra, drahého kamenia, uhlia, ropy, cukru, bavlny a radu ďalšieho. Postačí minimálna investícia, zato je nevyhnutný dostatok skúseností. Investujte radšej do celej komoditnej oblasti, ako sú kovy, energetické komodity alebo poľnohospodárske plodiny, prípadný pokles cien jednej komodity vyvažuje rast ostatných komodít v rámci komoditnej oblasti.

Investície do nehnuteľnosti

Táto investícia vynesie viac ako sporenie. Zisk Vám môže plynúť z prenájmu nehnuteľnosti, kedy z prenájmu bytových priestorov plynie stabilnejší zisk ako z prenájmu komerčných priestorov. Investovať do nehnuteľnosti sa dá aj v súvislosti s obstaraním vlastného bývania. Pri výbere nehnuteľnosti je potrebné brať do úvahy polohu nehnuteľnosti, likviditu, náročnosť na správu, citlivosť na hospodársky vývoj, potrebu dodatočné investície na rekonštrukciu.

Investovanie do kryptomien

Kryptomena je čoraz viac známejšia digitálna mena v elektronickej podobe. Kryptomeny je možné vymieňať za konvenčné meny a použiť na platbu tovaru a služieb. Rozmýšľate nad investovaním do kryptomien? Získajte pred investovaním čo najviac informácií. Buďte trpezliví a vyberte si perspektívne kryptomeny, investujte pravidelne a v menších množstvách a investujte dlhodobo niekoľko rokov.

Investície do akcií

Ak s investíciami do akcií len začínate, oslovte investičnú spoločnosť, ktorá za Vás peniaze zhodnotí za určitý poplatok. Zárukou je Vám pomerne vysoký výnos, vysoká likvidita a neobmedzená dĺžka investície. Pre veľký výkyv kurzov sa odporúča investícia na dobu minimálne piatich rokov.

Investičné životné poistenie

Zabezpečenie rodiny v prípade smrti alebo úrazu ponúka investičné životné poistenie. Poskytuje nielen poistnú ochranu, ale aj sporenie. Časť peňazí je použitá na investovanie do podielových fondov a časť na pokrytie poistenia. Na konci dostanete lepšie zhodnotenie finančných prostriedkov ako v prípade kapitálového životného poistenia. Dĺžka trvania poistenia sa odporúča aspoň na dobu 10 rokov.

Investovanie do dlhopisov

K tejto investícii je potrebný dostatok finančných prostriedkov. Dlhopisy môžete získať na burze prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi. U päťročných sporiacich štátnych dlhopisov môžete v piatom roku získať úročenie až vo výške šiestich percent.

Aké sú investičné príležitosti v roku 2018?

Inflačné dlhopisy a dlhopisy s variabilným kupónom
Akcie – prioritne európske akcie, rozvíjajúce sa trhy a menšie spol.
Nové akciové trhy (New Frontiers) – Argentína, Kuvajt, Vietnam a pod.
Kryptomeny a na nich naviazané sektory najmä energetika
Robotika a umelá inteligencia s predpokladom rastu
tzv. FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet)
Berkshire Hathaway – očakávaný je nárast ďalších 10 % v roku 2018

Najzaujímavejšie vstupy na burzu v roku 2018

  • Aramco (SAE, ťažba ropy)
  • Zuora (softwarová spoločnosť)
  • Acquia (softwarová spoločnosť)
  • Apttus (softwarová spoločnosť)
  • Zscalar (IT bezpečnosť)
  • Lyft (operátor)
  • Pinterest (sociálna sieť)
  • Spotify (streamovanie
5/5 - (17 votes)