Vytvorenie chráneného parku v Antarktíde opäť neschválili, na vine sú vraj Čína a Rusko

0
63

4.11.2019 (Webnoviny.sk) – Združenie krajín, ktoré spája záujem o Antarktídu, už ôsmy raz v rade za sebou nedokázalo schváliť vytvorenie chráneného parku na veľkej ploche Južného ľadového oceánu a samotnej Antarktídy. Tento plán pritom leží na stole už osem rokov a oficiálne ho všetci svetoví predstavitelia podporujú. Každý rok na výročnom zasadnutí krajín Zmluvy o zachovaní zdrojov morského života v Antarktíde (CCAMLR) však o ňom hlasujú neúspešne.

Na vine je postoj Číny a Ruska

Podľa britského denníka The Guardian je na vine postoj Číny a Ruska, ktoré s vytvorením rozsiahleho parku nesúhlasia, hoci oficiálne to nepriznávajú.

Tieto dve krajiny potopili schválenie vytvorenia parku po všetky minulé roky, a hoci tohtoročné rokovanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami, podľa predstaviteľov ďalších zúčastnených strán sú aj tento rok vinníci tí istí.

Ochrana tučniakov aj tuleňov

Združenie CCAMLR pozostáva z 25 krajín a 26. členom je Európska únia. Mnohí z jeho členov už po takomto viacnásobnom neúspechu začali spochybňovať zmysluplnosť jeho existencie. Podľa Guardianu by pomohla zmena hlasovacích pravidiel, keďže v súčasnosti musí združenie všetky rozhodnutia prijímať jednohlasne. Takáto zmena by však cez Čínu a Rusko zrejme tiež neprešla.

Za plánom na založenie chráneného územia s rozlohou takmer milión štvorcových kilometrov na troch rôznych územiach vo východnej časti Antarktídy prišli pred ôsmimi rokmi Austrália, Francúzsko a EÚ. Jedným z jeho hlavných účelov by mala byť ochrana morských živočíchov vrátane tučniakov, tuleňov, veľrýb a morských vtákov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Vytvorenie chráneného parku v Antarktíde opäť neschválili, na vine sú vraj Čína a Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

Vytvorenie chráneného parku v Antarktíde opäť neschválili, na vine sú vraj Čína a Rusko
Bol článok užitočný?