Voľby na Rusmi okupovaných územiach sú podvodom, tvrdí Kuleba a všetkých zúčastnených Ukrajincov čaká trest

0
70

8.9.2023 (SITA.sk) – Rusko organizuje na okupovaných územiach Ukrajiny „lokálne voľby“. Ľudí žijúcich v daných oblastiach vyzývajú, aby hlasovali a mnohí, ktorí sa zúčastnili na skorých voľbách, boli požiadaní, aby odovzdali svoj hlas v prítomnosti ozbrojených ruských vojakov.

Gubernátori vybraný Moskvou

Kandidáti sú buď Rusi alebo proruskí a zahŕňajú gubernátorov vybraných Moskvou. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba nazval voľby podvodom a upozornil, že nemajú žiadne právne postavenie. Ukrajinské úrady varovali ľudí, aby sa nezúčastnili na hlasovaní. Všetci ukrajinskí občania zapojení do organizovania volieb podľa nich môžu v budúcnosti očakávať trest.

Voľby v nelegálne anektovaných oblastiach Ukrajiny odsúdila aj Rada Európy, ktorá ich označila za „očividné porušenie medzinárodného práva, ktoré Rusko naďalej nerešpektuje“.

Voľby sú podľa USA nelegitímne

Americký minister zahraničia Antony Blinken voľby odsúdil tiež a povedal, že sú nelegitímne. To vyvolalo reakciu ruského veľvyslanectva v USA, ktoré obvinilo Washington zo zasahovania do vnútorných záležitostí Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Hlasovanie, ktoré sa skončí v nedeľu, sa koná v štyroch regiónoch, ktoré Rusko nemá plne pod kontrolou. Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú oblasť, ktoré predstavujú 15 percent ukrajinského suverénneho územia, Rusko formálne vyhlásilo za svoje vlani v septembri po falošných referendách.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Voľby na Rusmi okupovaných územiach sú podvodom, tvrdí Kuleba a všetkých zúčastnených Ukrajincov čaká trest © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie