Slovensko je podľa Pellegriniho v očistnej fáze, opozičných politikov označil za Kočnerov gang

0
131

20.10.2019 (Webnoviny.sk) – Závažné podozrenia o korupčnom správaní sa politikov či iných predstaviteľov štátu si vyžadujú odbornú diskusiu a nie silné reči. Povedal to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v relácii V politike televízie TA3, kde okrem iného reagoval na udalosti z posledného pracovného týždňa. Spravodajský web Denník N ešte v pondelok zverejnil údajnú zvukovú nahrávku medzi Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, kde sa hovorí o vydieraní a obchodovaní s inou zvukovou nahrávkou kauzy Gorila. Následne v stredu odoslal anonym viacerým redakciám webový odkaz, na ktorom je práve zvukový záznam kauzy Gorila. Podľa Pellegriniho je dôležité, aby sa obdobným situáciám predišlo systémovými zmenami mimo politických hádok.

Na stole budú legislatívne zmeny

Chcem povedať, že som rád, že tieto veci prichádzajú na povrch, pretože Slovensko je v ďalšej očistnej fáze. Je to jediný spôsob, ako sa vysporiadať s minulosťou. Môžem garantovať, že orgány činné v trestnom konaní voľné ruky a opäť musí platiť, padni komu padni,“ povedal Pellegrini.

Podľa jeho slov budú v pondelok 21. októbra na stole konkrétne legislatívne zmeny. „Konám, a budem robiť všetko preto, aby som pomohol napraviť povesť prokuratúry a súdnictva. V pondelok sa stretneme s kompetentnými a budeme hovoriť o tom, ako ešte môžeme samočistiacim orgánom samospráv rozviazať ruky pri takýchto komplikovaných prípadoch. Musí to byť odborná diskusia, pretože je tam tenká hranica medzi nezávislosťou inštitúcií a zásahom politikov,“ dodal.

V zvukových nahrávkach, ktoré boli uverejnené, sa objavuje aj meno predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Podľa Pellegriniho musí na tieto informácie odpovedať samotný Fico. Pellegrini tiež dodal, že sa s Ficom o nahrávkach nerozprával. „Povedal som, ak má nahrávka 39 hodín, kde sa hovorí o korupcii, tak údajná účasť pána Fica tvorí jedno percento možno. My sme spolu o tom ešte nehovorili. Teraz ale nebudem advokátom, ak je potrebné, aby boli určité veci vysvetlené, musia ich aktéri vysvetľovať. Ja som v byte nebol, ani s ním, musíte si ho zavolať a opýtať sa jeho,“ doplnil Pellegrini.

Témy treba riešiť odborne

Pellegrini reagoval aj na výzvu niektorých opozičných strán, ktoré chcú okrúhly stôl, na ktorom by sa pripravil ústavný zákon, ktorý by pomohol v obdobných prípadoch. Premiér označil spojenie Igora Matoviča (OĽaNO), Borisa Kollára (Sme rodina) a Richarda Sulíka (SaS) za gang Mariana K., s ktorým o týchto témach odmieta diskutovať.

Témy treba riešiť odborne a nie politickými silnými rečami. Nehnevajte sa, ale mňa vyzýva niekto, kto sám chodil za Marianom K. Jeden s ním raňajkoval, druhý za ním chodil a tretí z týchto pánov sa s ním stretával na lyžovačke. Ak bude treba zvolať okrúhly stôl, určite nie s týmito pánmi,“ dodal. Opozičné strany avizovali, že pokiaľ Pellegrini diskusiu neotvorí, bude čeliť odvolávaniu v Národnej rade SR.

Viac k témam: kauza Gorila, Kočner komunikácia Threema, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko je podľa Pellegriniho v očistnej fáze, opozičných politikov označil za Kočnerov gang © SITA Všetky práva vyhradené.