Prezidentka Čaputová odpustila zvyšok trestu odsúdenému, zohľadnila predovšetkým jeho ťažký zdravotný stav

0
61

25.12.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová podmienečne odpustila zvyšok trestu odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov a 11 dní 54-ročnému mužovi, ktorý trpí ťažkými nevyliečiteľnými psychiatrickými ochoreniami.

Neuhradené výživné

Ako informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, muž bol súdom v roku 2010 právoplatne odsúdený za prečin zanedbania povinnej výživy na trest odňatia slobody vo výmere 15 mesiacov s podmienečným odkladom jeho výkonu a skúšobnou dobou 30 mesiacov.

Keďže v skúšobnej dobe neuhradil dlžné výživné, súd mu nariadil výkon trestu, z ktorého bol podmienečne prepustený. V skúšobnej dobe podmienečného prepustenia spáchal tri priestupky a súd mu nariadil vykonať zvyšok trestu.

Znalecký posudok

„Zo znaleckého posudku k zdravotnému stavu odsúdeného vyplýva, že nevyliečiteľné psychiatrické ochorenia a jeho zdravotný stav mu už neumožňujú vykonávať nepodmienečný trest odňatia slobody. Odsúdený je invalidným dôchodcom, je sociálne odkázaný a žije v domove sociálnych služieb, vyžaduje si starostlivosť a dohľad aj pri bazálnych úkonoch,” povedal Strižinec.

Prezidentka podľa hovorcu pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila predovšetkým ťažký zdravotný stav odsúdeného. „Výkon zvyšku trestu odňatia slobody u odsúdeného považuje za nehumánny. Mužovi odpustila nevykonaný zvyšok trestu pod podmienkou, že 12 mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,” dodal Strižinec.

Viac k témam: Milosť, Prezidentka SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová odpustila zvyšok trestu odsúdenému, zohľadnila predovšetkým jeho ťažký zdravotný stav © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie