Facebook a Twitter zrušili sieť falošných účtov z Afriky, boli zameraná na voličov v USA

0
44

13.3.2020 (Webnoviny.sk) – Spoločnosti Facebook a Twitter rozložili na svojich platformách sieť falošných účtov z Afriky, ktoré mali spojenie s už predtým zakázanými ruskými trolmi. Účty so sídlom v Ghane a Nigérii boli zamerané na amerických občanov. Žiaden z nich sa aktívne nezameriaval na voľby a politických kandidátov, ale sieť žiadala o zverejnenie politickej reklamy. Podľa Twitteru sa účty pokúšali “zasiať nesvár” medzi používateľmi.

Podľa vyšetrovania Facebooku, ktorý spolupracoval s televíziou CNN, sa niektoré účty vydávali za profily mimovládnych organizácií z Ghany. Táto trolia farma mala sídlo, ktoré si prenajala v mene neziskovky, pri hlavnom meste Akkra.

Ďalšie účty sa zase vydávali za blogy a iné zverejňovali príspevky v skupinách na Facebooku. Všetky falošné účty sa zameriavali na témy ako černošská história, móda, správy o celebritách, Spojených štátoch a otázkach LGBTQ komunity. Tiež zdieľali negatívny obsah o policajnej brutalite a útlaku. Účty boli podľa Facebooku relatívne nové a prevádzkovali ich Rusi, ktorí majú väzby na známu troliu farmu – Internetovú výskumnú agentúru, uviedol Facebook.

Facebook tvrdí, že jeho systémy odmietli žiadosti týchto účtov o zverejňovanie politickej reklamy v USA. Na rovnomennej sociálnej sieti Facebook zrušil 49 účtov a 69 stránok, 85 zrušil na službe Instagram. Všetky spolu mali zhruba 278-tisíc sledovateľov, pričom 65 percent z nich z USA. Twitter odstránil 71 účtov, ktoré mali 68-tisíc sledovateľov.

Internetová výskumná agentúra okrem iného viedla kampaň falošných správ zameraných na narušenie amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Viac k témam: falošné účty
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook a Twitter zrušili sieť falošných účtov z Afriky, boli zameraná na voličov v USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Facebook a Twitter zrušili sieť falošných účtov z Afriky, boli zameraná na voličov v USA
Bol článok užitočný?