Eurokomisia hodnotila stav právneho štátu a nastavila Slovensku zrkadlo, musíme sa zlepšiť v ôsmich ukazovateľoch

0
59

3.8.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) hodnotila stav právneho štátu členských krajín. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na sociálnej stránke poreferovalo, ako dopadlo Slovensko.

Boj proti korupcii

Kapitola venovaná našej krajine bola podľa rezortu zahraničných vecí objektívna, vyvážená a vníma ju pozitívne. „Európska komisia ocenila mnohé kroky Slovenska najmä pokiaľ ide o boj proti korupcii a kroky v oblasti slobody médií a ochrany novinárov,“ píše rezort v statuse.

Slovensko sa podľa EK musí zlepšiť v ôsmich ukazovateľoch. Ide o zapojenie občianskej spoločnosti do zákonodarného procesu, v zárukách pre zlepšenie bezpečnosti novinárov, nezávislosti verejnoprávnych médií, zárukách nezávislosti členov Súdnej rady či zárukách pre sudcov, aby sa nebáli rozhodovať objektívne a spravodlivo.

Právomoci generálneho prokurátora

Zlepšiť však štát musí aj legislatívu týkajúcu sa lobingu, konfliktu záujmov a priznávania majetku, koordináciu medzi orgánmi vymáhajúcimi právo a zabezpečiť objektívnosť rozhodnutí prokurátorov – najmä pokiaľ ide o právomoc generálneho prokurátora zrušiť rozhodnutia prokurátorov.

„Užitočné zrkadlo. Máme čo robiť, nech je odporúčaní každý rok stále menej,“ uviedol rezort zahraničných vecí na záver.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Nezávislosť súdnictva, Občianska spoločnosť, Právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk – Eurokomisia hodnotila stav právneho štátu a nastavila Slovensku zrkadlo, musíme sa zlepšiť v ôsmich ukazovateľoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie