Cena Václava Havla za ľudské práva pozná finalistov za rok 2021

0
51

31.8.2021 (Webnoviny.sk) – Porota, ktorá rozhoduje o udelení Ceny Václava Havla za ľudské práva, dnes vyhlásila troch finalistov za rok 2021. V tlačovej správe o tom informovala Rada Európy.

O trojici nominovaných na dnešnom stretnutí v Prahe rozhodla porota tvorená nezávislými osobnosťami z ľudskoprávnej sféry na čele s predsedom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) Rikom Daemsom.

Osobnosti aj organizácia

O cenu za rok 2021 sa uchádzajú bieloruská opozičná líderka a členka Koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová, mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc a burundský bojovník za ľudské práva Germain Rukuki.

Rád by som poďakoval všetkým, ktorí poslali nominácie na cenu za rok 2021,“ vyjadril sa Daems. „Základné práva a slobody je treba chrániť a zachovávať so všetkou nezbytnou silou a bdelosťou. Nikdy ich nemožno brať ako zaručené a často je možné sa ich domôcť len s odhodlaním a odvahou a za cenu dlhých bitiek. Práve tieto vlastnosti majú traja kandidáti, ktorých sme vybrali,“ dodal.

Vyhlásenie na jeseň

Laureáta ceny slávnostne vyhlásia v rámci jesenného plenárneho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu, ktoré sa uskutoční v pondelok 27. septembra.

Cena Václava Havla za ľudské práva vyzdvihuje mimoriadny počin v oblasti ochrany ľudských práv v Európe i mimo nej. Každoročne ju udeľuje Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v partnerstve s Knižnicou Václava Havla a Nadáciou Charty 77 a je spojená s odmenou vo výške 60-tisíc eur, uvádza webstránka www.vaclavhavel.cz.

Viac k témam: ľudské práva, ocenenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Cena Václava Havla za ľudské práva pozná finalistov za rok 2021 © SITA Všetky práva vyhradené.