Ukrajinská ekonomika vzrástla o takmer 20 percent, zvýšenie spôsobil medzinárodný obchod aj cudzia pomoc

0
96

26.9.2023 (SITA.sk) – Hrubý domáci produkt Ukrajiny vzrástol v druhom štvrťroku 2023 medziročne o 19,5 %, čo signalizuje úspešnú adaptáciu ekonomiky na vojnové podmienky po minuloročnom kolapse. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Pozitívne trendy

Výsledok je vyšší ako predpokladané výsledky ministerstva hospodárstva a „naznačuje, že ekonomika sa prispôsobuje vojne“, uviedla ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dôležité je, že prevažná väčšina ekonomických aktivít vykazuje pozitívne trendy,“ povedala. Skutočný rast HDP v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom tohto roka predstavuje 0,8 %, očistený o sezónne faktory.

Prognóza rastu

Vojna Ruska proti Ukrajine výrazne ovplyvnila ukrajinskú ekonomiku, pričom najvyšší medziročný pokles HDP o 37,2 % bol zaznamenaný v druhom štvrťroku minulého roka. Celkovo sa HDP Ukrajiny v minulom roku znížil o alarmujúcich 29,6 %.

Nárast HDP v druhom štvrťroku tohto roka je spôsobený zvýšením domáceho dopytu, ako aj prispôsobivosťou ukrajinských podnikov a reakciou vlády, medzinárodným obchodom a cudzou pomocou.

Celkovo je ministerstvo pozitívnejšie, pokiaľ ide o ekonomický vývoj Ukrajiny a začiatkom tohto mesiaca zvýšilo svoju prognózu rastu HDP na 4 % do konca roka 2023, 3,5 % v roku 2024 a 6,8 % v roku 2025.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Viac k témam: Hrubý domáci produkt, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinská ekonomika
Zdroj: SITA.sk – Ukrajinská ekonomika vzrástla o takmer 20 percent, zvýšenie spôsobil medzinárodný obchod aj cudzia pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.