Sociálna poisťovňa s vyplatením nemocenských dávok za marec nemešká, upozorňuje na dvojmesačnú lehotu

0
525

30.4.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa sa ohradzuje voči tvrdeniu, že mešká s výplatou marcových dávok pri ošetrovaní člena rodiny (OČR) a PN-iek. “S výplatami dávok za marec nemešká, zo zákona má 60-dňovú lehotu na výplatu každej dávky. Ak pandemické dávky začali platiť od 12. marca, z uvedeného vyplýva, že Sociálna poisťovňa má termín na ich výplatu do 12. mája,” uviedol v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder.

Situácia je komplikovaná

Poukazuje na to, že situácia v tomto období je zložitá aj v Sociálnej poisťovni. “Asi 25 percent jej pracovníkov je na dočasnej PN alebo s deťmi na OČR. Napriek tomu sa pracovníci Sociálnej poisťovne, ktorí si uvedomujú zložitú finančnú situáciu poistencov, snažia vyplatiť tieto dávky čo najskôr, ešte pred uvedeným termínom,” tvrdí hovorca.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

V nadčasoch zamestnanci poisťovne pracujú aj cez víkendy, takisto pracovali cez Veľkú noc.

Poisťovňa vyplatila 430-tisíc žiadostí

“Do dnešného dňa, teda na konci mesiaca, vyplatili z celkových prijatých asi 320-tisíc žiadostí (pandemických aj nepandemických) až 300-tisíc dávok,” povedal Višváder.

V priemernom mesiaci sa pritom vyplatí asi 190-tisíc dávok nemocenského poistenia. Sociálna poisťovňa tak vyplatila za apríl o 110-tisíc dávok viac ako v bežných mesiacoch.

Viac o téme Koronavírus

“Okrem dvoch hlavných termínov (15. a 27. deň v mesiaci) vyplácajú dávky jednotlivé pobočky častejšie, aj v týchto dňoch v mimoriadnych výplatných termínoch,” uviedol hovorca poisťovne.

O financie nie je núdza

Ak sa vyskytnú prípady, kedy dávka ešte nebola vyplatená, Sociálna poisťovňa prosí poistencov o porozumenie a ubezpečuje všetkých, že výplata bude zrealizovaná v najbližších dňoch.

Sociálna poisťovňa má dostatok finančných prostriedkov na pokrytie ich žiadostí a ich oprávnené nároky budú uspokojené aj spätne v plnej výške.

“Súčasne však Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že má asi 20-tisíc žiadostí, kde neboli žiadosti/formuláre vyplnené správne a treba ich došetriť. Takisto je veľa žiadostí, ku ktorým žiadatelia neposlali čestné vyhlásenie, ktoré je zákonnou podmienkou pre výplatu a bez neho nie je možné dávku vyplatiť,” tvrdí Višváder.

Takéto prípady podľa neho musia pracovníci Sociálnej poisťovne manuálne došetrovať v osobnom kontakte so žiadateľom.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, OČR, sociálne dávky
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa s vyplatením nemocenských dávok za marec nemešká, upozorňuje na dvojmesačnú lehotu © SITA Všetky práva vyhradené.