Sociálna poisťovňa rozbieha nový systém, s ďalšími inštitúciami v Únii komunikuje elektronicky

0
204

19.7.2021 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa si už s inštitúciami sociálneho zabezpečenia v Európskej únii vymieňa vybrané údaje o poistencoch elektronicky.

Začala tak s realizáciou nových služieb v rámci projektu Elektronickej výmeny informácií o sociálnom zabezpečení (EESSI), ktorý je financovaný z grantu Európskej únie. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.

Bezpečná výmena informácií

Ide o nový informačný systém, ktorý umožňuje medzinárodnú výmenu údajov cez špeciálnu zabezpečenú sieť spravovanú Európskou komisiou.

“Systém EESSI prináša bezpečnú výmenu informácií o sociálnom zabezpečení v Európskej únii a vytvára podmienky pre rýchlejšie dokladovanie, priznávanie a vyplácanie sociálnych dávok občanom,” uviedla poisťovňa. Elektronická výmena tiež uľahčí vybavovanie firmám a poistencom, ktorí sa pri pohybe za prácou v krajinách Európskej únie (EÚ) potrebujú preukazovať medzinárodným formulárom PD A1.

Overenie zahraničnej krajiny

“Prostredníctvom EESSI si zahraničná inštitúcia môže aj sama overiť, či občan má potrebný formulár vystavený a platný, zákonom ktorej krajiny občan podlieha a na aké obdobie,” tvrdí Sociálna poisťovňa.

Tieto zmeny sa podľa poisťovne dotknú viac ako 100-tisíc občanov Slovenska i ďalších európskych krajín, ktorí si formulár PD A1 vybavujú cez Sociálnu poisťovňu. Pozitíva priamej elektronickej výmeny údajov medzi organizáciami sociálneho zabezpečenia podľa poisťovne pocítia aj občania, ktorí si pri pôsobení v rôznych členských krajinách EÚ potrebujú riešiť nemocenskú dávku alebo export dávky v nezamestnanosti.

Postupne pribudnú viaceré služby

Na zavedenie medzinárodnej elektronickej výmeny informácií sa Sociálnej poisťovni podarilo získať grant z rozpočtu EÚ, na ktorý dostalo financie 11 najlepších predložených projektov z 22 žiadajúcich štátov.

“Úvodné zapracovanie projektu EESSI do informačných systémov Sociálnej poisťovne sme ukončili v závere roka 2019. Systém sa bude rozvíjať v etapách a postupne v ňom pribudnú viaceré služby,” dodala poisťovňa.

Viac k témam: Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení (EESSI), poistenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa rozbieha nový systém, s ďalšími inštitúciami v Únii komunikuje elektronicky © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie