Slováci ešte môžu získať poukážky na slnečné kolektory a tepelné čerpadlá, SIEA vyhlási ďalšie kolá

0
472

29.7.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenské domácnosti budú môcť v tomto roku požiadať o poukážky na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie ešte deväťkrát. Do harmonogramu projektu Zelená domácnostiam II Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doplnila ďalšie štyri kolá.

Zariadenia potrebujú ešte tento rok

V tlačovej správe o tom informovala SIEA. Posledné štyri kolá budú vyhlásené od 17. septembra 2019. Nasledovať budú po sebe v týždenných intervaloch.

Prvé kolo bude určené pre slnečné kolektory, ďalšie pre fotovoltické panely a tepelné čerpadlá, posledné, s termínom vyhlásenia 22. októbra 2019, pre kotly na biomasu.

“Nové kolá umožnia získať poukážku tým domácnostiam, ktoré potrebujú zariadenia využívať ešte tento rok. Keďže na inštaláciu zostávajú rovnako ako v minulosti tri mesiace, predpokladáme, že veľká časť žiadostí o preplatenie poukážok bude podaná koncom roka, prípadne až v ďalšom roku. Väčšina prostriedkov poskytnutých na doplnené kolá tak bude do čerpania zarátaná až v rámci sumy určenej na rok 2020,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Vysoký záujem o tepelné čerpadlá

Ďalšou zmenou je navýšenie čiastky na najbližšie kolo určené pre tepelné čerpadlá na 1,5 mil. eur. Kolo bude vyhlásené 3. septembra 2019.

“Reagujeme tak na pretrvávajúci záujem o tepelné čerpadlá, pri ktorých je príspevok najvyšší. V 15. kole, ktoré bolo otvorené tento týždeň 9. júla 2019, sa alokácia 1,5 mil eur vyčerpala po štvrtej minúte. Vydali sme 508 poukážok,“ uviedol komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.

SIEA momentálne eviduje 1 307 platných poukážok na tepelné čerpadlá v hodnote 3,9 milióna eur. Podpora čerpadiel v šiestich tohtoročných kolách pravdepodobne prekročí 6,3 milióna eur, čo je takmer polovica zo sumy, ktorá by mala byť využitá na tohtoročné inštalácie.

Poukážky na kotly na biomasu sa neminuli

Šestnáste kolo, v ktorom opäť rozdávali poukážky na inštaláciu kotlov na biomasu, dopadlo inak. Domácnosti si rozdelili 292-tisíc eur z celkovej sumy 400 tisíc eur.

„Vydali sme 196 poukážok na inštaláciu kotlov na biomasu. Kolo bolo v súlade s osobitnými podmienkami uzatvorené po 24 hodinách od otvorenia,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Ďalšie kolo pre kotly na biomasu agentúra vyhlási 10. septembra tohto roku. V najbližšom sedemnástom kole projektu, ktoré SIEA otvorí 6. augusta, budú môcť domácnosti z mimobratislavských regiónov žiadať o poukážky na inštalácie slnečných kolektorov v celkovej sume 700 tisíc eur.

Viac obnoviteľných zdrojov energie

Aktuálne je vydaných viac ako 4 500 platných poukážok v hodnote 8,8 milióna eur. Do konca roka plánuje SIEA podľa zverejneného harmonogramu vyhlásiť ešte deväť kôl v celkovej hodnote 5,9 milióna eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 MW.

Viac k témam: kotol na biomasu, projekt Zelená domácnostiam, Slovenská inovačná a energetická agentúra
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci ešte môžu získať poukážky na slnečné kolektory a tepelné čerpadlá, SIEA vyhlási ďalšie kolá © SITA Všetky práva vyhradené.

5/5 - (1 vote)