Predvyplnené priznania ušetria čas občanom aj úradníkom, progresívci navrhujú moderné daňové služby

0
25

27.3.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko (PS) chce umožniť predvyplnenie daňového priznania, presadiť to chce formou nového zákona.

“Časovo náročné podávanie daňových priznaní typu A a B chceme uľahčiť ľuďom, ktorí mali príjem zo zamestnania a podnikali, alebo mali iný typ príjmu, napríklad prenajímali nehnuteľnosť. V minulom roku bolo podaných viac ako 150-tisíc takýchto priznaní. Po novom by finančná správa týmto ľuďom automaticky predvypĺňala údaje o príjmoch zo závislej činnosti, ako aj údaje o daňovom bonuse, ktoré už dnes získava od zamestnávateľov,” uviedol poslanec za PS Ján Hargaš.

Menej chýba a úspora nákladov

Daňovníci by podľa neho už nemuseli prácne zberať potvrdenia a manuálne ich prepisovať do daňového priznania. “Podporíme tým aj prechod od papierových daňových priznaní k digitálnym,” skonštatoval.

Cieľom PS je zmierniť administratívnu záťaž aj finančné náklady občanov a podnikateľov, zvýšiť efektivitu daňového systému a zlepšiť verejné služby.

Predvyplnené údaje zároveň podľa poslankyne NR SR Dariny Luščíkovej navyše znížia chybovosť, čím sa ušetria náklady na strane daňovníkov, ale aj štátu.

“Na Slovensku si v roku 2022 v daňovom priznaní tisícky párov nesprávne uplatnili daňový bonus. Dohromady išlo o chyby v hodnote 3,7 mil. eur. Vďaka nášmu zákonu vieme týmto chybám predísť a ľudí proaktívne upozorniť ešte pred podaním daňového priznania,” uviedla Luščíková.

Motivujúci daňový systém

Spravodlivý a transparentný daňový systém podľa poslanca Štefana Kišša motivuje občanov k dodržiavaniu daňových zákonov.

“Moderné daňové služby znamenajú ušetrený čas občanov aj úradníkov na finančnej správe a viac peňazí do rozpočtu na lepšie verejné služby,” uzavrel Kišš.

Viac k témam: Byrokracia, Dane, Daňové priznanie
Zdroj: SITA.sk – Predvyplnené priznania ušetria čas občanom aj úradníkom, progresívci navrhujú moderné daňové služby © SITA Všetky práva vyhradené.