Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste mierne stúpla

0
95

20.9.2023 (SITA.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v auguste tohto roka medzimesačne zvýšila o 0,01 percentuálneho bodu na 5,23 percenta.

Ukazovateľ PDU vzrástol

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne vzrástol o 0,02 percentuálneho bodu na 4 percentá. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ukazovateľ PDU síce medzimesačne vzrástol, v porovnaní s augustom minulého roka však klesol o 0,53 percentuálneho bodu.

„Pozitívne vnímame predovšetkým vývoj medzi mladými ľuďmi do 29 rokov a osobami vo veku nad 50 rokov. V oboch kategóriách dosahujú počty nezamestnaných jedny z najnižších hodnôt za posledných desať rokov a v auguste v porovnaní s júlom opäť klesli,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Absolventi VŠ

Pokračuje pokles počtu nezamestnaných absolventov vysokých škôl, ktorí sú na úradoch práce evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. V máji a júni, po ukončení akademického roka, zaznamenali úrady tradičný nárast absolventov v evidencii. Kým v apríli bolo v evidencii 759 osôb, ktoré ukončili štúdium na vysokej škole v posledných dvoch rokoch, v máji ich bolo už 2 116 a v júni 5 500. Ich počet klesol v júli na 5 108 a minulý mesiac na úroveň 4 255.

„Cyklus jarného nárastu a letného poklesu absolventov vysokých škôl v evidencií uchádzačov o zamestnanie pozorujeme každý rok. Okrem toho v uplynulých rokoch sledujeme ich postupný pokles. Preto nie je prekvapením, že každý mesiac v tomto roku sme zaznamenali najnižší počet absolventov vysokých škôl v evidencii za posledných desať rokov v danom mesiaci,“ zhodnotil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer.

Analytik Inštitútu pre sociálnu politiku Michal Tomajko upriamil pozornosť aj na ďalšie pozitívum.

„Pozitívom je, že medziročne sme v auguste v každom kraji evidovali menší počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie a teda aj PDU. V septembri očakávame naďalej dynamickú situáciu a príchod absolventov stredných škôl na trh práce pravdepodobne povedie k miernemu nárastu nezamestnanosti,“ uzavrel.

Viac k témam: Absolventi, nezamestanosť
Zdroj: SITA.sk – Miera nezamestnanosti na Slovensku v auguste mierne stúpla © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie