Európska komisia zhoršila prognózu ekonomického rastu eurozóny, dôvodom sú aj problémy nemeckého hospodárstva

0
123

11.9.2023 (SITA.sk) – Európska komisia (EK) zhoršila prognózu ekonomického rastu eurozóny v tomto a budúcom roku. EK v pondelok uviedla, že inflácia výrazne poškodzuje ochotu ľudí míňať peniaze a zároveň vyššie úrokové sadzby prudko obmedzujú dostupnosť úverov potrebných na investície a nákupy.

EK odhaduje, že hospodárstvo 20-člennej eurozóny sa v tomto roku zväčší len o 0,8 percenta, pričom na jar prognózovala, že jeho rast bude na úrovni 1,1 percenta. V budúcom roku EK očakáva rast ekonomiky eurozóny o 1,3 percenta. Jej jarná predikcia rátala s budúcoročným rastom o 1,6 percenta.

Kľúčovým dôvodom slabosti eurozóny sú problémy nemeckej ekonomiky, ktorá je orientovaná na priemyselnú produkciu a export. Nemecké hospodárstvo totiž postihli vyššie ceny energií a oslabujúci dopyt zo strany Číny. EK zhoršila prognózu vývoja nemeckej ekonomiky a predpokladá, že v tomto roku sa zmenší o 0,4 percenta.

Viac k témam: Ekonomický rast, Ekonomika eurozóny, Inflácia, Nemecká ekonomika, úrokové sadzby
Zdroj: SITA.sk – Európska komisia zhoršila prognózu ekonomického rastu eurozóny, dôvodom sú aj problémy nemeckého hospodárstva © SITA Všetky práva vyhradené.