Dočasnú ochranu pred veriteľmi už spoločnosti na Slovensku nevyužívajú

0
495

11.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ku koncu minulého roka nevyužíval dočasnú ochranu pred veriteľmi ani jeden podnikateľský subjekt na Slovensku. Počas roku 2021 súdy rozhodli o poskytnutí ochrany 13 firmám. Naposledy sa tak stalo ešte v septembri. Až v šiestich mesiacoch uplynulého roka nebola povolená ani jedna dočasná ochrana.

Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, vlani bola v piatich prípadoch táto forma pomoci predĺžená, jedenástim subjektom bola dočasná ochrana zrušená uplynutím jej lehoty. Zároveň súdy pre nesplnenie podmienok jednu žiadosť odmietli a štyrom firmám dočasnú ochranu ukončili vlastným rozhodnutím.

„V minulom roku bol špecifickým mesiacom január. Jeho posledným dňom sa ukončila dočasná ochrana subjektom, ktoré o ňu požiadali v roku 2020, a zároveň od 1. januára mohli podnikatelia požiadať o dočasnú ochranu iba podľa novej, oveľa prísnejšej legislatívy. Množstvo firiem, ktoré sa pre pandémiu koronavírusu dostali do finančných ťažkostí, nové podmienky na udelenie dočasnej ochrany nespĺňali,” uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Ako zároveň dodala, z trinástich spoločností, ktorým bola dočasná ochrana povolená v roku 2021, až deväť požiadalo o túto formu pomoci aj v roku 2020.

V roku 2021 dočasnú ochranu najviac využívali priemyselné podniky. Dominovali pritom firmy z Banskobystrického kraja. Z hľadiska dosahovaného obratu bola najväčším podnikateľským subjektom, ktorému bola schválená dočasná ochrana, spoločnosť Fortischem a. s. „pod dočasnou ochranou“ so sídlom v Novákoch. Tá bola zároveň aj najväčším zamestnávateľom.

CRIF – Slovak Credit Bureau

…zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Jediným akcionárom spoločnosti je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Viac k témam: Chemický závod Fortischem v Novákoch, Dlhy, dočasná ochrana pred veriteľmi, Podnikatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Dočasnú ochranu pred veriteľmi už spoločnosti na Slovensku nevyužívajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie