Desiatky komunitných centier môžu zaniknúť, Človek v ohrození adresoval list Pellegrinimu a Richterovi

0
146

5.8.2019 (Webnoviny.sk) – Viac ako sto poskytovateľov sociálnych služieb môže mať od 1. septembra závažné finančné problémy. V otvorenom liste určenom premiérovi Petrovi Pellegrinimu a ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi na to upozorňuje nezisková organizácia Človek v ohrození.

Stovky pracovníkov môžu zostať bez príjmu

Pre nečinnosť zodpovedných inštitúcií môžu tisíce klientov prísť o nevyhnutnú podporu a starostlivosť a 300 sociálnych pracovníkov môže zostať bez príjmu.

“Na celom Slovensku je v tejto chvíli viac ako 100 poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí sa od 1. septembra dostanú do komplikovanej finančnej situácie, nakoľko nikto z relevantných inštitúcií nevie poskytnúť informácie o pokračovaní druhej fázy národných projektov,” uvádza sa v liste.

Viacerí poskytovatelia podľa autorov listu nebudú schopní zabezpečiť realizáciu týchto sociálnych služieb z vlastných nákladov. “Veľká časť z nich nebude bez štátnej podpory schopná pokračovať v poskytovaní sociálnych služieb na vlastné náklady a budú ich musieť ukončiť,“ konštatoval v tlačovej správe riaditeľ organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý.

Bez pravidelného príjmu tak bude od septembra 300 zamestnaných sociálnych pracovníkov, tvrdia poskytovatelia. “V mnohých lokalitách dôjde k prepusteniu zamestnancov. Táto pauza okrem výpadku príjmu spôsobí aj prerušenie kontaktov s klientmi, ktoré sa budovali posledné dva roky,” upozorňujú v liste.

Prehlbovanie problémov a strata dôvery

Tvrdia, že sociálne služby v komunitných centrách, nízkoprahových denných centrách a nízkoprahových sociálnych službách pre deti a rodinu sú službami krízovej intervencie a vo viacerých prípadoch sú tieto služby jediné svojho druhu vo vylúčených komunitách.

“Výpadok týchto služieb môže spôsobiť prehlbovanie problémov a stratu dôvery k poskytovateľom, ktorí kvôli nečinnosti relevantných inštitúcií nebudú môcť zabezpečiť udržateľné služby,” upozorňuje organizácia Človek v ohrození. Z dlhodobého hľadiska vníma problém s udržateľnosťou financovania komunitných centier cez štrukturálne fondy EÚ.

“Po ukončení tejto podpory totiž nemá nikto zo strany samosprávnych subjektov a štátu povinnosť túto sociálnu službu financovať. V prípade skončenia komunitných centier by tisícky prijímateľov zostali bez služieb, ktoré im poskytujú pravidelnú podporu a starostlivosť,” uvádza sa v liste.

Organizácia Človek v ohrození, ktorá má päť komunitných centier, spolu s ďalšími 24 komunitnými centrami vyzývajú kompetentných politikov a úradníkov urobiť všetko preto, aby sa neprerušilo poskytovanie sociálnych služieb pre ľudí, ktorí ich potrebujú, a aby zabezpečili plynulé pokračovanie druhej fázy národných projektov. “Ako poskytovatelia ponúkame súčinnosť pri príprave druhého kola národných projektov”, dodali.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Viac k témam: komunitné centrum, minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Desiatky komunitných centier môžu zaniknúť, Človek v ohrození adresoval list Pellegrinimu a Richterovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Desiatky komunitných centier môžu zaniknúť, Človek v ohrození adresoval list Pellegrinimu a Richterovi
Bol článok užitočný?