Generálny prokurátor Žilinka prijal Kotlára, ktorý mu odovzdal svoj posudok o vakcínach

0
11

19.3.2025 (SITA.sk) – Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v stredu prijal splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára. Ako informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová, predmetom stretnutia bolo výlučne odovzdanie znaleckého posudku prezentovaného splnomocnencom vlády na jeho tlačových besedách 13. a 18. marca.

Boj za zdravie ľudí

„Bude vecou príslušných orgánov činných v trestnom konaní tento dôkazný materiál dôsledne posúdiť, vyhodnotiť a vysporiadať sa s ním z trestnoprávneho hľadiska,“ uviedla Drobová. To, že Žilinka od neho prevzal dôkazné listiny, potvrdil pre médiá aj samotný Kotlár. Zároveň povedal, že verí, že vo veci zasadne aj Bezpečnostná rada SR.

„Nevzdám sa boja za zdravie ľudí,“ vyhlásil Kotlár. Splnomocnenec už predtým avizoval, že Žilinkovi odovzdá výsledky analýzy šarží vakcín Moderna a Pfizer. Podľa Kotlára ešte nikto nenahliadol do jeho analýzy a prvým bude Maroš Žilinka, ktorý by podľa Kotlára mal spustiť vyšetrovanie v tejto veci.

Bezpečnostná rada štátu

Kotlár zároveň odmietol vyjadrenia lekárov a vedcov, ktorí jeho analýzu spochybňujú a tvrdia, že vakcíny sú bezpečné. Podľa jeho slov nikto nevidel analýzu, preto sa nemôžu k jej záverom vyjadrovať.

Splnomocnenec vlády zároveň vyzval premiéra Roberta Fica, aby zvolal bezpečnostnú radu štátu, na ktorej by sa mali zúčastniť aj prezident Peter Pellegrini, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, minister obrany Robert Kaliňák aj riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar.

Trhanie diplomu a ospravedlnenie

„Predseda vlády sa k tejto téme nevyjadruje, lebo vie, že neblafujem. On vie, že si počká na to, ako bude musieť sám niesť zodpovednosť za svoje vyjadrenia, ale do tohto dňa mám jeho plnú podporu a dôveru,“ uviedol Kotlár. Bezpečnostná rada má podľa splnomocnenca vyvodiť závery voči Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý nepreveril vakcíny a dovolil, aby sa nimi očkovalo.

„Ak sa ukáže, že nemám pravdu, pred médiami roztrhám svoj lekársky diplom a budem sa ospravedlňovať slovenským občanom,“ uviedol Peter Kotlár.

Viac k témam: COVID-19, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, Minister obrany SR, Minister vnútra SR, Posudok, Premiér Slovenskej republiky, Prezident Slovenskej republiky, Prokuratúra, vakcíny
Zdroj: SITA.sk – Generálny prokurátor Žilinka prijal Kotlára, ktorý mu odovzdal svoj posudok o vakcínach © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie