Niektoré firmy profitujú, iné bankrotujú a niektoré takzvane prežívajú. To je realita domácej karantény, ktorú si, nanešťastie, vyžiadala aktuálna celosvetová pandémia spôsobená koronavírusom. Na jednej strane spektra máme najviac ohrozenú skupinu, kde patria najmä malé firmy, kamenné predajne, živnostníci a freelanceri, no na strane druhej firmy, ktoré sa s krízy snažia vyťažiť maximum. Poďme sa teda pozrieť na malý zoznam firiem najviac postihnutých koronakrízou a tých, čo neskutočne prosperujú.
Sektory negatívne zasiahnuté pandémiou koronavírusu
Reštaurácie
Od začiatku tejto krízy sa vláda snažila zatvoriť zariadenia s vysokou koncentráciou ľudí. Ako prvé tak prišli na rad reštauračné zariadenia. Prevádzky sa tak pokúsili spustiť predaj cez okienko. Avšak, nie každému tento spôsob predaja pokryl niekoľkotýždňové straty. Ba čo viac, ľudia začali skôr podporovať lokálnych výrobcov.
Voľnočasové aktivity
Freelanceri, živnostníci, umelci alebo športoviská. Filmové produkcie a televízie zastavili výroby, tvorili len v limitovanom počte, alebo recyklovali starý materiál. No a kiná sú zatvorené doteraz. No a keďže akékoľvek združovanie ľudí je ešte aj v súčasnosti zakázané, podobne sú na tom aj športoviská a telocvične.
Cestovný ruch
Cestovanie v najbližšej dobe absolútne neprichádza do úvahy. Krátkodobé alebo dlhodobé ubytovanie v hoteloch či Airbnb sa tak nachádza na mŕtvom bode. Aké sú prognózy do budúcna? Hneď po otvorení hraníc by mali v hoteloch platiť prísne opatrenia v bežnom fungovaní. No a vyzerá to tak, že ľudia sa radšej ubytujú v súkromí a zvolia Airbnb.
Beauty sektor
Náš zoznam ukončíme medzi dámami obľúbeným beauty sektorom. Všetky kaderníctva či kozmetické salóny sú zatvorené a ich príjmy nulové. Všetci sme v podstate v pohodlí našich domovov a obklopení len našimi najbližšími, takže sa v podstate ani nemáme prečo nejako extrémne skrášľovať.
Kto z pandémie vyťažil najviac?
Farmaceutické firmy
Virológovia, imunológovia, lekári, samozvaní učenci, známi i rodinní príslušníci nám od začiatku tejto krízy odporúčajú zamerať sa na posilnenie našej imunity. Farmaceutické firmy a predajcovia výživových doplnkov tak z koronakrízy profitujú, úplne logicky, najviac.
Streamovacie služby
Ruku na srdce, ktorí z nás majú predplatenú akúkoľvek streamovaciu službu? Takmer každý! Veď aj počas domáceho väzenia sa predsa musíme nejako zabaviť! Streamovacie spoločnosti sa tak vyšvihli a zaujali krásne druhé miesto v úzkom výbere nášho zoznamu. Netflix, HBO GO, Prime Video patria medzi najobľúbenejšie a najdostupnejšie formy karanténnej zábavy. Novinkou je však streamovanie mnohých (najmä klubových) kín, ktoré sa rozhodli svoje filmy zdieľať s verejnosťou prostredníctvom vimea a iných dostupných kanálov.
Videokonferenčné nástroje
Väčšina z nás má povinný homeoffice, no s naším tímom spolupracovníkov potrebujeme nejakým spôsobom komunikovať na dennej báze. Aj keď osobné stretnutia neprichádzajú do úvahy a našich klientov si za každú cenu chceme udržať. Preto s nimi musíme byť v neustálom kontakte. A pre tieto účely nám vynikajúco poslúžia rôzne virtuálne spôsoby komunikácie prostredníctvom videohovorov.
Online trhoviská
Obchody sú z pochopiteľných dôvodov zatvorené. Ak si preto chceme kúpiť nový kávovar, práčku či tenisky orientujeme sa na online trhoviská. Ktoré z nich používame pravidelne? Amazon, Mall.sk, Heureka či Alza sú vynikajúcimi príkladmi online platformy podnikania. A len pre zaujímavosť, firma Amazon hľadá 100 000 nových zamestnancov.
Logistické firmy
No a napokon k nám naše online objednané veci musia nejako doraziť. Rovnako ako pošta. Práve preto sú ďalším úspešným segmentom počas domácej karantény aj logistické firmy, ktoré sa pomaly, ale isto začínajú zväčšovať. UPS, DHL, Geis, ReMax, Wolt, Bolt a tak ďalej. Mohli by sme pokojne pokračovať až po rozvoz jedla prostredníctvom Bistro.sk.
Počas pandémie sa tak vytvorili tri typy firiem – profitujúce, krachujúce a niečo medzi. Veríme, že vy sa nachádzate akurát v tej prvej skupine alebo vaše podnikanie ešte len zakladáte a potrebujete pre ňu virtuálne sídlo.