Rally akciového trhu sa končí z týchto dôvodov

0
1311
akcie

Tento rok zatiaľ dokázal pekne vytrápiť investorov. Po takmer dokonalom 10-ročnom býčom trhu sú akcie oveľa volatilnejšie. Pre tých, ktorí si zvykli na stabilné zisky, pohľad na rast indexu S & P 500 v tomto roku o viac ako 1 % za deň je dosť znepokojujúci.

Nie je to možné s istotou tvrdiť, ale zdá sa, že okázalý večierok sa pomaly končí. Zatiaľ čo rok 2018 môže na trhu s akciami i naďalej priniesť pozitívny výnos, veď aj medvedí trh môže predstavovať cestu, zdá sa, že veľké výnosy z uplynulého desaťročia sú už minulosťou. Objavuje sa určitá neistota, ktorú vyvoláva niekoľko faktorov.

Rastie svetová ekonomika?

Globálne zosynchronizovaný rast bol jedným z kľúčových hnacích síl býčieho trhu. Ale teraz je rast otázny. Ukazovatele, ako sú mzdy, spotreba či prírastok nových pracovných miest  spoločne s výstupmi majú za následok prepad ekonomík po celom svete. UBS tvrdí, že na základe jej údajov rast v rozvinutých trhoch (s výnimkou USA) v prvom štvrťroku roku 2018 predstavuje „pád z útesu“. Zatiaľ čo analytici namietajú, že údaje môžu byť nesprávne, ak by sa však potvrdili, mohlo by to predstavovať veľký problém.

Koniec lacných peňazí

Dni lacných a jednoduchých peňazí od centrálnych bánk sú tatam. Centrálne banky buď začali znižovať nákup alebo predávať aktíva. FED v USA konečne zvyšuje sadzby a začína rozvíjať svoju súvahu. To vyvíja tlak na všetky druhy spoločností, ktoré potrebujú peniaze. Zároveň to tiež vyvoláva otázku, či FED bude môcť opätovne zasiahnuť a zachrániť ekonomiku, ak by to bolo nutné.

Priveľa tech-u

Veľké technologické akcie ukázali silné výkony, najmä v posledných pár rokoch. Teraz však jednotlivé vlády vyšetrujú praktiky týchto firiem v oblasti údajov a hrozia reguláciou. Wall Street je znepokojený nedostatočným záujmom spotrebiteľov o možno najdôležitejší produkt na trhu, Apple iPhone. Doteraz v roku 2018 prispela takmer polovicou ziskov v indexe S&P 500 desiatka najväčších spoločností na trhu (vrátane Apple, Google, Microsoft, Amazon a Facebook). To je oveľa viac ako tretina, ktorou prispeli v roku 2017.

5/5 - (3 votes)