Zakladáte si živnosť? Kompletný návod, ako na to!

0
2896
mobil pocitac pero a diar na stole pri zakladani zivnosti

V prípade, že si chce v dohľadnej dobe založiť živnosť, no neviete, ako na to, zbystrite svoju pozornosť! Tento kompletný postup vás efektívne navedie na to, aby ste si ju zvládli ľavou zadnou založiť svojpomocne.

Typ živnosti

Neviete si vybrať? Mnoho závisí od toho, čo chcete robiť. Potom je to už naozaj mimoriadne jednoduché. Slovenská republika eviduje v roku 2019 3 druhy živnosti. Ktoré to sú?

  1. Voľná – administratívne služby, fotografické služby, veľkoobchod, …
  2. Remeselná – murárstvo, stolárstvo, zámočníctvo, …
  3. Viazaná – zubná technika, vyučovanie v odbore umenia, zasielateľstvo, …

Predmet podnikania

Na úvod je nevyhnutné stanoviť si, v čom chcete podnikať, teda predmet podnikania. Čo bude vašou náplňou práce? Samozrejme, vašich aktivít v rámci podnikania môže byť niekoľko. Avšak, treba vždy myslieť na to, že všetkého veľa škodí a podnikatelia s množstvom rôznych činností môžu v konečnom dôsledku pôsobiť nedôveryhodne. V prípade remeselnej činnosti musíte taktiež preukázať svoju odbornú spôsobilosť príslušným dokladom.

Miesto podnikania

Nemáte stále miesto pôsobiska? Alebo jednoducho nemáte kapitál na prenajímanie kancelárskych priestorov? Nevadí! Miestom podnikania sa rozumie adresa zapísaná do živnostnenského registra. V prípade fyzickej osoby ide spravidla o adresu trvalého bydliska.

Obchodné meno

Ďalším parametrom pri tvorbe živnosti je vaše obchodné meno ale aj názov živnosti. Ide o mimoriadne dôležitú vec v celom procese podnikania, pretože menom sa firma alebo živnostník navonok oficiálne prezentuje. Živnostníci to majú o niečo jednoduchšie, pretože ich obchodné meno musí byť podľa zákona jeho meno a priezvisko.

Ohlásenie živnosti

Podnikať môže každá fyzická alebo právnická osoba na základe osvedčenia o živnostnenskom oprávnení. Založenie živnosti, samozrejme, začína jej ohlásením na živnostnenskom úrade. Urobiť tak môžete osobne alebo elektronicky.

Účet živnostníka

Čo ešte v rámci živnosti potrebujete urobiť, je založiť si podnikateľský bankový účet živnostníka. Nie ej to však zákonnou povinnosťou. To znamená, že úplne postačí váš osobný účet, no nezabudnite ho nahlásiť na daňovom úrade.

Sociálne poistenie

Počas prvého roka vašej živnosti je živnostník podľa nových pravidiel oslobodený od platenia poplatkov do sociálnej poisťovne. Avšak po prvom roku, mu budú vypočítané odvody. Tie budú závisieť od jeho ročného príjmu.

Zoznam dlžníkov sociálnej poisťovne

Zdravotná poisťovňa

Zdravotné poistenie je, pravdepodobne, najväčším „problémom“ celej živnosti. Každý začínajúci živnostník si myslí, že ho nemusí platiť. Avšak, tu vzniká polemika. Zdravotné poistenie síce nemusíte spočiatku platiť, no hociktorý lekár môže odmietnuť ošetriť vás. Prečo? Lebo ste evidovaní v zozname neplatičov.

Zoznam dlžníkov zdravotnej poisťovni

Zároveň, celý rozdiel z neplatenia zdravotnej poisťovni budete musieť doplatiť pri ročnom zúčtovaní. Čo je naozaj mastná suma. Suma sumarum, zdravotné poistenie je potrebné platiť si hneď od začiatku. Ušetríte si tak zbytočné problémy s neplatením alebo oneskorením platby.

Doplnkové úkony

Označenie miesta podnikania je vašou zákonnou povinnosťou a musí byť označené aj na poštovej schránke. Zároveň je potrebné zaobstaranie fakturačného programu. Podnikateľ sa tiež musí rozhodnúť, či si bude viesť účtovníctvo sám alebo poverí inú osobu. Aj keď pečiatka nepatrí do zákonnej povinnosti, vytvára dobré meno podnikateľa.

Teraz už viete, ako na svojpomocné založenie živnosti. Potrebujete ešte detailnejšie vysvetlenie zakladania živnosti? Pozrite si ešte ucelenejší postup tu.