Mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij vylúčili spomedzi laureátov Sacharovovej ceny

0
179

10.9.2020 (Webnoviny.sk) – Európsky parlament (EP) vo štvrtok rozhodol o formálnom suspendovaní laureátky Sacharovovej ceny za slobodu myslenia Aun Schan Su Ťij zo siete laureátov Sacharovovej ceny. EP o tom informoval v tlačovej správe.

Rozhodnutie vedenia parlamentu znamená, že mjanmarská líderka sa nesmie zúčastňovať na žiadnych aktivitách komunity laureátov.

Porušovanie ľudských práv

Dôvodom je jej nečinnosť a tiež súhlas s pretrvávajúcimi zločinmi proti moslimskej menšine Rohingov v Mjanmarsku.

Sieť laureátov Sacharovovej ceny spája poslancov Európskeho parlamentu, laureátov a občiansku spoločnosť s cieľom prehlbovať spoluprácu v oblasti ľudských práv v Bruseli a na medzinárodnej úrovni.

Slúži ako komunikačný kanál, ktorý umožňuje laureátom a parlamentu reagovať na porušovanie ľudských práv a otázky, ktoré s ním súvisia.

Členovia siete pravidelne prednášajú v duchu Sacharovovej ceny v celej EÚ v snahe zvýšiť povedomie o otázkach ľudských práv a podnietiť verejnú diskusiu v európskych hlavných mestách.

Cenu dostal aj Dubček

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

V minulosti cenu pomenovanú po sovietskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček.

Aun Schan Su Ťij dostala Sacharovovu cenu v roku 1990 za jej vedúcu úlohu v boji za demokraciu v Mjanmarsku. O rok neskôr jej udelili aj Nobelovu cenu za mier.

V súčasnosti pôsobí ako špeciálna štátna kancelárka a ministerka zahraničných vecí.

Protipovstalecká akcia armády

“Európsky parlament dlhodobo pozorne sleduje situáciu rohinskej menšiny v Mjanmarsku a pri viacerých príležitostiach vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti s vážnosťou a rozsahom porušovania ľudských práv, ktoré tam zaznamenali, okrem iného v správe misie OSN. I keď pani Aun Schan Su Ťij bola mnoho rokov symbolom slobody a demokracie, naša inštitúcia so znepokojením zaznamenala, že vo funkcii štátnej kancelárky a ministerky zahraničných vecí nevyužila svoje pozície na obranu a zabezpečenie práv Rohingov. Práve naopak, vyjadrila jasnú podporu vojsku, ktoré viedlo útok proti Rohingom,” uviedla podpredsedníčka europarlamentu Heidi Hautalová.

Mjanmarsko čelí obvineniam zo zločinov voči moslimskej menšine Rohingov. Armádu krajiny vinia z hromadného znásilňovania, zabíjania a podpaľovania domov počas protipovstaleckej kampane, ktorú spustila na západe Mjanmarska v auguste 2017 po útokoch povstalcov.

Násilnosti prinútili státisíce moslimských Rohingov, aby vyhľadali útočisko v susednom Bangladéši.

Vnútorný ozbrojený konflikt

Su Ťij, kedysi považovaná za ikonu demokracie a ľudských práv, tvrdí, že problémy v Jakchainskom štáte, kde mnohí Rohingovia žijú, trvajú už celé storočia a tamojšie násilie je “vnútorný ozbrojený konflikt, ktorý vyvolali útoky na policajné stanice”.

Mjanmarsko ostro odmieta, že by sa dopustilo organizovaného porušovania ľudských práv a tvrdí, že len bojuje proti hrozbe extrémizmu.

Rohingovia sú moslimskou menšinou bez štátnej príslušnosti, ktorí sú podľa vlastných údajov v prevažne budhistickom Mjanmarsku dlhodobo vystavení perzekúcii.

Viac k témam: ľudské práva, Rohingovia, Sacharovova cena
Zdroj: Webnoviny.sk – Mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij vylúčili spomedzi laureátov Sacharovovej ceny © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie