Vysoká inflácia na Slovensku zvyšuje počet bezdomovcov, opatrenie k nocľahárňam sa preto predĺži

0
71

13.9.2023 (SITA.sk) – Vysoká inflácia na Slovensku zvyšuje počet bezdomovcov. Vláda preto schválila nariadenie, podľa ktorého bude aj po ukončení mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 možné poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa, nielen poskytnutím prístrešia na prenocovanie.

Nocľahárne pritom budú po novom celodenne dostupné pre všetkých, nielen pre osoby s osobitnou ochranou, teda pre tých, ktorým štát udelil azyl, doplnkovú ochranu alebo dočasné útočisko.

Na Slovensku funguje 50 nocľahární

Nocľahárne sú určené pre osoby, ktoré nemajú zabezpečené základné životné podmienky, nemajú bývanie alebo sú ohrozené stratou bývania.

Ich počet, vzhľadom na to, že ide o možnosť, nie je možné kvantifikovať,” tvrdí rezort práce a sociálnych vecí. Ku koncu minulého roka pritom bolo na Slovensku 50 nocľahární s kapacitou 1 262 miest.

Nariadenie zabezpečí kontinuitu

Možnosť poskytovať sociálnu službu v nocľahárni počas celého dňa v čase mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a miesiac po jej ukončení ustanovovalo nariadenie vlády, ktoré sa ruší.

„Nariadením sa zabezpečuje kontinuita tejto právnej možnosti aj po ukončení mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 a pri pretrvávaní mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenska spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny,” uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Bezdomovci, COVID-19, Inflácia, Mimoriadna situácia, Nocľaháreň
Zdroj: SITA.sk – Vysoká inflácia na Slovensku zvyšuje počet bezdomovcov, opatrenie k nocľahárňam sa preto predĺži © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie