Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty

0
162

28.9.2020 (Webnoviny.sk) – Španielsky najvyšší súd v pondelok definitívne zbavil verejnej funkcie separatisticky zmýšľajúceho lídra regiónu Katalánsko Quima Torru. Uvedený verdikt v tomto bohatom regióne na severovýchode Španielska vyvolal okamžité výzvy na protesty.

Prezident spomenutej oblasti sa snažil zvrátiť vlaňajší verdikt nižšieho španielskeho súdu v Barcelone, ktorý rozhodol, že Torra nesmie 18 mesiacov vykonávať verejnú funkciu, pretože počas minuloročnej predvolebnej kampane neodstránil zo štátnych budov katalánske separatistické symboly a transparent “Osloboďte politických väzňov a vyhnancov”. Počas odvolacieho procesu mu španielska justícia umožnila zostať pri moci.

Neodstránil z budovy stužky

Súd vtedy uviedol, že odkazom zameraným na prepustenie politikov a aktivistov, ktorých uväznili pre nezákonné snahy o osamostatnenie Katalánska, sa Torra mohol usilovať o výhodu v predvolebnej kampani.

Prokurátori vtedy vinili Torru z toho, že neuposlúchol nariadenia španielskych úradov a neodstránil symboly žltých stužiek zo sídla regionálnej vlády v Barcelone. Nimi katalánski separatisti vyjadrujú podporu lídrom hnutia, z ktorých deviati dostali väzenské tresty po neúspešných snahách o nezávislosť v roku 2017.

Nástroj politickej propagandy

Španielsko vníma stužky ako “nástroj politickej propagandy”, ktorý je v rozpore so zákonmi o predvolebnej kampani.

Rozsudok španielskeho najvyššieho súdu znamená, že Torra bude musieť odstúpiť, čo môže vyvolať novú politickú krízu v Katalánsku, kde sa regionálna vláda snaží potlačiť nárast infekcií koronavírusu. Rozhodnutie zbaviť Torru verejnej funkcie pravdepodobne prehĺbi ostrý spor v rámci katalánskeho separatistického hnutia a môže viesť k predčasným regionálnym voľbám.

Viac k témam: odstúpenie z funkcie, súd, verejná funkcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty © SITA Všetky práva vyhradené.