Na súd v kauze vraždy Kuciaka sa dostavil len Kočner, čítajú sa forenzné správy vypracované Europolom

0
44

21.11.2022 (Webnoviny.sk) – Na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá je spojená aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Forenzné správy od Europolu

Súd vykonáva listinné dôkazy, konkrétne takzvané forenzné správy vypracované príslušníkmi medzinárodnej policajnej organizácie Europol. Tá sa spolu so slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní podieľala na vyšetrovaní vraždy novinára. Z obžalovaných je v pondelok na pojednávaní prítomný len Marian Kočner, zvyšní dali súhlas na konanie v neprítomnosti.

Navrhli vypočuť ďalších svedkov

V predmetnej veci je ešte vytýčených osem termínov hlavného pojednávania do januára 2023. Najbližšie má byť 12. decembra. Z vyjadrenia obhajoby pre médiá vyplýva, že súd už vypočul všetkých svedkov navrhnutých prokuratúrou.

Obhajcovia ešte navrhli ďalších svedkov, či budú vypočutí je však na rozhodnutí súdu. Nie je pritom vylúčené, že by sa súdny proces mohol skončiť na prelome januára a februára budúceho roku.

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla tohto roka.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Dušan Kr. a bosniansky občan Darko.

Tomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na súd v kauze vraždy Kuciaka sa dostavil len Kočner, čítajú sa forenzné správy vypracované Europolom © SITA Všetky práva vyhradené.