Ministerka Kolíková schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov

0
40

9.4.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov na okresných a krajských súdoch.

Pripravilo ju Analytické centrum ministerstva spravodlivosti a je nastavená na priemer odhadovanej dĺžky konaní na Slovensku a na úroveň pred pandémiou COVID-19.

Ako v tlačovej správe vysvetlil Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti, nová metodika flexibilne reaguje na zmeny v súdnej sústave, na aktuálnu situáciu na každom súde a na základe stanovených cieľov a parametrov určuje optimálny počet sudcov pre daný kalendárny rok.

Pribudlo už osemnásť nových miest

Prideľovanie sudcov sa uskutočňuje dvakrát ročne, v marci a v septembri.

Voľné miesta sudcov sa určujú najmä na súdy, ktoré nedosahujú priemer Slovenskej republiky v ukazovateli „dispozičný čas“, a teda sa nedokážu vysporiadať s objemom vecí, ktoré má súd rozhodnúť.

V marcovom určovaní voľných miest sudcov už podľa tejto aktualizovanej metodiky pribudlo 14 nových miest sudcov a štyri miesta hosťujúcich sudcov.

Dlhé roky chýbal účinný systém

Prvú verziu metodiky prvýkrát použili pri určovaní voľných miest sudcov na súdoch v roku 2020. Takzvaná verzia 2.1 bola založená na priemeroch dĺžky konaní v rámci Európskej únie.

Prax určovania voľných miest sudcov v súdnej sústave SR nebola do júna 2020 založená na vopred stanovených a zverejnených kritériách a modeloch výpočtov.

„Chýbal jednoznačný spôsob ako stanoviť primeraný počet sudcov na súdoch a tomu zodpovedajúci počet voľných sudcovských miest. Systém tak dovtedy fungoval na princípe ‚vybavovania‘ voľných sudcovských miest na základe osobných stretnutí predsedov krajských súdov s vedením rezortu a sile ich argumentácie,“ uzavrel rezort spravodlivosti.

Viac k témam: justícia, reforma súdnictva, sudcovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Kolíková schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Ministerka Kolíková schválila aktualizovanú verziu metodiky pre určovanie počtu miest sudcov
Bol článok užitočný?