Mimovládky žiadajú Hegera o splnenie sľubov, znepokojujú ich netransparentné výberové konania

0
93

19.10.2021 (Webnoviny.sk) – Mimovládne organizácie znepokojuje trend netransparentného výberu predstaviteľov v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), Protimonopolnom úrade či v Rade Úradu pre verejné obstarávanie. Obracajú sa preto na vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) s výzvou na plnenie sľubu otvorených výberových konaní. V tlačovej správe o tom informovala Kristína Kroková, projektová koordinátorka Transparency International Slovensko (TIS).

TIS spolu s Nadáciou Zastavme korupciu, Ineko a Slovensko.Digital chce, aby sa súčasná vláda držala svojho programového vyhlásenia. Politické a neodborné nominácie vo verejných inštitúciách považujú za dlhodobo vážny problém Slovenska.

„Jeho dôsledky sa prejavujú nielen v nekončiacich sa korupčných škandáloch, ale negatívne sa odrážajú aj na kvalite a efektivite služieb poskytovaných štátom,“ hovorí riaditeľ TIS Michal Piško.

Stranícke preferencie pretrvávajú

Mimovládky oceňujú, že po voľbách vo februári 2020 sa úroveň výberových konaní na niektorých inštitúciách citeľne zvýšila. Išlo napríklad o pozície na Ústavnom súde, v Súdnej rade, prokuratúre, Rade pre rozpočtovú zodpovednosť a podobne.

„Naďalej sme však boli svedkami aj obsadzovania funkcií predovšetkým na základe straníckych preferencií, bez riadneho výberu, zohľadňovania odbornej kvalifikácie či morálnej integrity uchádzačov. A predovšetkým bez dostatočnej verejnej kontroly,“ upozornila Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

TIS upozorňuje, že v posledných týždňoch je pozorovateľný ďalší znepokojivý úpadok v tejto oblasti. „Nezávislosť kontrolných, regulačných a vyšetrovacích orgánov, ako aj verejnoprávnych médií považujeme za kľúčový prvok systému bŕzd a protiváh, ktorý je základným murivom demokratických spoločností,“ uvádza sa v tlačovej správe.

TIS žiada vo výberových konaniach odbornosť

TIS dodáva, že zodpovedne a protikorupčne naladená politická reprezentácia by mala dbať aj na vytvorenie dôveryhodných systémových pravidiel, ktoré už neumožnia podobný únos štátu, ako tomu bolo v predchádzajúcich obdobiach.

Mimovládky listom žiadajú, aby sa vláda vrátila k dôslednému uplatňovaniu výberových konaní založených na princípoch odbornosti, morálnej integrity a verejnej kontroly. A taktiež k zakotveniu týchto princípov do príslušnej legislatívy.

„Pri výbere vedúcich predstaviteľov verejných inštitúcií či manažérov štátnych podnikov považujeme za žiaduce stanovenie aspoň minimálnych jednotných štandardov,“ uzavrel Peter Kulich, výkonný riaditeľ Slovensko.Digital.

Viac k témam: Transparency International Slovensko (TIS), Výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Mimovládky žiadajú Hegera o splnenie sľubov, znepokojujú ich netransparentné výberové konania © SITA Všetky práva vyhradené.