Čaputová napadne znenie paragrafu 363, generálny prokurátor zasahuje do nezávislosti súdnej moci, tvrdí

0
50

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová začiatkom budúceho týždňa podá na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o súlade paragrafu 363 Trestného poriadku s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Znenie paragrafu 363

Som presvedčená, že terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci, ale tiež neprispievajú k budovaniu dôvery v justíciu,” uviedla prezidentka.

Už len samotná skutočnosť, že takýto závažný nástroj, voči ktorému neexistuje opravný prostriedok a jeho používanie generálnym prokurátorom vzbudzuje polemiku v celej spoločnosti, bol podľa hlavy štátu dostatočný dôvod na zmenu alebo spresnenie zodpovedajúcej úpravy Trestného poriadku.

Nenašla sa politická vôľa

Keďže sa v uplynulom období nenašla politická vôľa na zmenu legislatívy, rozhodla som sa využiť svoje kompetencie a obrátiť sa v tejto veci na Ústavný súd SR,” vysvetlila Čaputová.

Prezidentka dodala, že súčasná úprava paragrafu 363 okrem už spomínaného zásahu do nezávislosti súdnej moci, a teda porušenia princípu deľby v neprospech moci súdnej, neguje právo občanov na preskúmanie rozhodnutia o základných právach a slobodách, porušuje právo obetí na účinné vyšetrenie trestného činu, či právo na súdnu ochranu.

Nezákonný postup

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Právny systém, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová napadne znenie paragrafu 363, generálny prokurátor zasahuje do nezávislosti súdnej moci, tvrdí © SITA Všetky práva vyhradené.