Vyznáte sa v základných typoch pôžičky?

0
1055

Potrebujete požičať peniaze, ale nepohybujete sa vo svete pôžičiek? Pôžička ihneď, online pôžička, pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver a mnoho ďalších. Toľko rôznych úverov a pôžičiek a vy neviete, ktorú si vybrať? Prinášame vám zoznam pôžičiek, o ktoré môžete jednoducho požiadať.

Pôžička

Už z názvu vyplýva, že ide o akékoľvek požičanie si peňazí. Pôžička v podstate predstavuje úver, čiže ak nemáte dostatok finančných prostriedkov a potrebujete pôžičku, potrebujete úver. Typov úverov je v skutočnosti veľké množstvo, pretože každý typ úvery sa týka niečoho iného, prípadne podmienky na jeho získanie sa líšia. Avšak, ešte skôr než o úver alebo pôžičku požiadate, uistite sa, aký typ potrebujete a či spĺňate všetky podmienky.

loan-business-finance-businessman-explain-business-report-from-data-analysis-bank-marketing-1024x539 Vyznáte sa v základných typoch pôžičky?

Základné typy pôžičky

Existuje množstvo kritérií, podľa ktorých môžeme pôžičky kategorizovať. Ide o  kritéria ako je doba splatnosti, predmet požičania, rozdelenie podľa zaistenia, metóda splácania či typ žiadateľa.

  • Podľa doby splatnosti poznáme krátkodobé úvery, ktoré sú splatné do 1 roka. Medzi ne radíme krátkodobý spotrebný úver, krátkodobá pôžička, kontokorentný úver a povolené prečerpanie účtu a kreditná karta. Druhým typom sú strednodobé úvery, ktoré sú splatné od 1 do 4 rokov. Tam radíme strednodobý spotrebný úver alebo strednodobú pôžička. Ako posledné sú dlhodobé úvery so splatnosťou viac ako 5 rokov, ako napríklad hypotekárny úver, hypotéka pre mladých či americká hypotéka.
  • Podľa predmetu požičania delíme pôžičky na účelový úver, ktorý je možné získať na určitý účel ako je bývanie, výstavba či nehnuteľnosť, alebo bezúčelový úver, pri ktorom nemusíte preukazovať, na čo pôžičku chcete a teda je možné ju použiť na čokoľvek.
  • Ďalej môžeme pôžičky deliť podľa zaistenia. To znamená, či je úver zabezpečený nehnuteľnosťou, napríklad hypotéka na kúpu bytu alebo nie je, teda nezabezpečený úver.
  • Ďalšiu kategóriu tvoria pôžičky, ktoré sa členia podľa metódy splácania, a to či sa pôžička splatí naraz – jednorazový úver alebo mesačne v určite splátke – postupný úver.
  • A podľa toho, kto má o pôžičku záujem, môžeme pôžičky deliť na pôžičky pre zamestnaných, nezamestnaných, podnikateľov, dôchodcov, pre manželov a mladomanželov a pôžičky pre ženy na materskej dovolenke.

Najčastejšie poskytované pôžičky

Každá pôžička má určité podmienky na to, ako ju vôbec môžete získať či koľko peňazí vám môže byť vôbec poskytnuté. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa a poskytujúce pôžičky, o ktoré ľudia majú záujem sú pôžička na čokoľvek, pôžička na auto, pôžička na bývanie, pôžička na podnikanie či pôžička bez registra. No aj tieto pôžičky majú svoje pravidlá.

business-man-show-money-bank-note-make-financial-plan-invite-people-sell-buy-house-car-monetary-properties-loan-credit-insurance-concept-1-1024x536 Vyznáte sa v základných typoch pôžičky?

Pôžička na čokoľvek

Práve v tomto prípade ide o pôžičku, ktorú môžete použiť na čokoľvek. A to či už pôjde o prerobenie bytu, vybavenie novej elektroniky do vašej domácnosti či zakúpenie drahých šperkov pre vašu polovičku. Pri tejto pôžičke nemusíte dokladovať, na čo pôžičku použijete. Avšak, ak ide o takéto maličkosti ako je prerobenie bytu, ktoré môže rok alebo dva počkať, prípadne zakúpenie novej elektroniky, ktorú v skutočnosti ani nepotrebujete, len ju chcete mať v najnovšej verzií, potom si premyslíte, či o pôžičku vôbec budete stáť. Pretože aj kvôli takýmto veciam sa môžete zadlžiť, a to sa skutočne neoplatí.

Pôžička na auto a bývanie

Pri tomto type pôžičky už ide o predmet požičania. To znamená, že pôžičku, ktorá vám bude poskytnutá, musíte využiť len za týmto účelom, a teda buď na auto alebo bývanie. Záleží to od toho, o akú pôžičku konkrétne máte záujem. Bohužiaľ, v tomto prípade ide skutočne o pôžičky, ktoré sú potrebné, pretože sa využíva zväčša buď na cestovanie za prácou či za spoznávaním a zážitkami. Rovnako dôležité je aj bývanie, a preto pôžičku na bývanie považujeme za najčastejšiu.

couple-looking-through-window-planning-future-new-home-1024x538 Vyznáte sa v základných typoch pôžičky?

Pôžička bez registra

Na všetky pôžičky, ktoré sme doposiaľ spomenuli musíte požiadať banku, ktorá si pred poskytnutím pôžičky najskôr overí, či ste vôbec schopní pôžičku následne splácať, a teda či ste vhodný adept na jej získanie. Avšak existujú aj pôžičky bez registra alebo sms pôžičky, ktoré od vás nevyžadujú návštevu banky a ktoré získate oveľa jednoduchšie, avšak výška pôžička je v tomto prípade zväčša nižšia.

Online pôžička pre každého

Keďže žijeme v digitálnej dobe, tak veľmi často sa využíva aj online pôžička, o ktorú môže požiadať skutočne každý. Získava sa jednoduchým vyplnením formuláru, v ktorom stačí vyplniť meno, priezvisko, dátum narodenia, výšku pôžičky, o ktorú máte záujem, e-mail a číslo mobilného telefónu, aby vás poskytovatelia následne vedeli kontaktovať. Aj v tomto prípade však platí, že je potrebné si najskôr premyslieť, či skutočne bez pôžičky neviete fungovať a či je nevyhnutná pre váš život.

hand-holding-lots-euro-coins-1024x543 Vyznáte sa v základných typoch pôžičky?

Ak sa už rozhodnete pre akúkoľvek pôžičku, vždy si overte, kto je poskytovateľom pôžičku a či záväzok v podobe pôžičky je pre vás nevyhnutný, pretože aj vďaka pôžičke sa môžete dostať do problémov, ak ju nebudete schopný splatiť.