Nekalé praktiky poskytovateľov pôžičiek: stretli ste sa s nimi aj vy?

0
415

Sú to najmä nebankové spoločnosti, ktoré sú schopné pre získanie klienta urobiť v podstate čokoľvek. Preto je dôležité pri výbere pôžičky včas odhaliť nekalé praktiky takýchto poskytovateľov, aby ste sa vyhli prípadným problémom a následnému sklamaniu. Ak sa nechcete nechať nachytať pri výbere nebankovej pôžičky, potom vám určite príde vhod pár nižšie uvedených rád.

candid-shot-young-american-man-woman-dressed-casually-feeling-stressed-while-managing-finances-kitchen-together-calculating-expenses-paying-utility-bills-online-laptop-computer-1024x546 Nekalé praktiky poskytovateľov pôžičiek: stretli ste sa s nimi aj vy?

Pozor na výhodnosť úrokovej sadzby

O tom, že existuje viacero úrokových sadzieb počul už určite každý. Viete ale, na čo si dať presne pozor? Napríklad nízka hodnota klasického úroku môže byť celkom zavádzajúca. A to vďaka tomu, že takáto hodnota sa bude vzťahovať na situáciu, keď získate napríklad všetky pridružené bonusy v rámci pôžičky. Typickým príkladom je odpustenie niekoľkých splátok pri riadnom splácaní peňažných záväzkov.

Ďalšie fintou môže byť predstavenie tej správnej úrokovej sadzby. Nie je totiž úrok ako úrok. Pri hľadaní výhodnej nebankovej pôžičky by ste sa nemali zameriavať iba na nič nehovoriacu percentuálnu hodnotu. Sústreďte sa skôr na číslo, ktoré bude uvedené pri skratky RPMN. Za tou sa ukrýva ročná percentuálna miera nákladov, ktorá v sebe okrem úroku zahŕňa aj všetky pridružené poplatky v rámci jedného roka. Sú to napríklad poplatky za vybavenie, vedenie úverového účtu, mimoriadne splátky a podobne.

Poistenie schopnosti splácať úver

U vyšších pôžičiek si môžete všimnúť, že vám ponúknu poistenie schopnosti splácať. Poistka je výhodná pre prípad, že by ste sa dostali do nežiaducej životnej situácie a neboli schopní platiť svoje záväzky. To znie síce lákavo, no do úvahy by ste  mali brať to, že takéto poistenie má jasne dané pravidlá, kedy za vás bude hradená či doplatená zostávajúca dlžná suma. Navyše náklady na komplexné poistenie schopnosti splácať sa môžu odlišovať od základných a minimálnych ponúk. Tým pádom sa môžu výrazne zvýšiť celkové náklady na úver.

Nie je bonus ako bonus

Nakoniec si dôkladne preštudujte aj prezentované bonusy a benefity bankových a nebankových spoločností. Pre každého bude iste lákavé to, že mu budú odpustené niektoré mesačné splátky. Zistiť by ste si však mali za akých zmluvných podmienok je to možné. Niekedy však môže ísť len o reklamný ťah na klientov, ktorý pri normálnom splácaní takých prísnych pravidiel jednoducho nemôžu splniť. A vďaka tomu sa s bonusom môžete rozlúčiť.

Buďte preto pri výbere pôžičky dostatočne obozretní a zamerajte sa aj na tie najmenšie detaily.