Materská hypotéka

0
685

Čakáte nový prírastok do rodiny a zvažujete kúpu väčšieho bývania, kam sa budete cela rodina zmestiť? Je hypotéka na materskej možná? Získať hypotéku počas materskej dovolenky je rozhodne náročnejšie ako s normálnym príjmom, ale nie je to nemožné. Aj keď na schválenie hypotekárneho úveru banky požadujú stály príjem a vo väčšine prípadoch neakceptujú materskú, je pár možnosti ako vyriešiť takúto situáciu.

Výber vhodnej banky

Pokiaľ chcete získať hypotéku aj počas materskej, treba si vybrať banku, ktorá materskú akceptuje aspoň v istej miere. Väčšina bank totižto materskú neakceptuje a berie ju ako rodičovský príspevok.

Banky ako Poštová banka, mBank, ČSOB, Prima banka, Tatra banka, Unicredit či VUB-ka materskú neakceptujú, ale rovno berú do úvahy výšku rodičovského príspevku a na základe tohto príspevku, vám poskytnú hypotéku. Rodičovský príspevok sa odvíja od toho, či ste poberali materskú alebo nie, pokiaľ ste ju nepoberali tak sa jedná o sumu 275.9 eur, pri poberaní materskej je táto suma o niečo vyššia a to 378.1 eur.

Zato Slovenská Sporiteľňa v istom prípade, materskú dokáže akceptovať. Ide o situáciu pokiaľ by v žiadosti vystupovala ešte jedna osoba so stálym príjmom, napríklad váš manžel/partner.

Návrat do zamestnania po materskej

Kedy najskôr požiadať o hypotéku po návrate do práce? Ak sa vraciate do svojho pôvodného zamestnania, vo väčšine bankách už po 1 mesiaci môžete požiadať o hypotéku. Avšak pri nástupe do nového zamestnania to funguje inak, mali by ste byť po skúšobnej dobe a až potom môžete žiadať o hypotéku v banke, ktorá vám výšku hypotéky vypočíta na základe priemeru vášho príjmu za posledného pol roka, preto je niekedy lepšie počkať, aby ste dostali dobrú hypotéku.