Je platenie mobilom bezpečné?

0
846
Business man payment by NFC technology with credit card reader m

Kedysi by sme sa bez peňazí v hotovosti zaobišli pri platení za tovar či služby len ťažko. V súčasnosti nám technologický posun ponúka množstvo spôsobov. Od platenia na internete prostredníctvom platobných brán, platobných kariet až po inovatívne platenie vašim smartfónom. Neraz nás preto prekvapí, ak narazíme na prevádzku, ktorá ponúka výhradne platenie v hotovosti. Mnohí z nás si jednoducho na platenie kartou či mobilom zvykli, a preto nepovažujeme hotovosť za dôležitú súčasť peňaženky.

Percento ľudí, ktorí používajú bezhotovostné platby sa rapídne zvýšilo a to je jeden z dôvodov prečo vzniká stále viac a viac bezhotovostných platiebmobilných aplikácií.

1432 Je platenie mobilom bezpečné?

Mobil je bezpečnejší než počítač. Prečo?

Okrem komfortu nám mobil poskytujú aj väčšie bezpečie pred rôznymi hackermi, keďže napadnúť operačný systém smartfónu je oveľa komplikovanejšie ako napadnutie počítača. Preto je lepšie, ak používate na uhrádzanie platieb aplikáciu s internet bankingom vo vašom mobile. Vstup do aplikácie je bezpečne chránený PIN kódom, takže vaše údaje sú v bezpečí.

Vymeňte platobnú kartu za váš smartfón

Takmer všetky banky ponúkajú mobilnú aplikáciu s jednoduchým ovládaním pre používateľov všetkých vekových kategórii. Ich ovládanie zjednodušujú aj funkcie ako skenovanie IBAN čísel alebo QR platobných kódov. Uprednostnenie mobilu pred platobnou kartou vám prinesie hneď niekoľko výhod.

  • Výber hotovosti z bankomatu
  • Platby za tovar a služby
  • Internet Banking „po ruke“

Platba s mobilom je rovnako jednoduchá ako platba kartou stačí podsvietiť displej a priložiť mobil k POS terminálu. Do mobilnej aplikácie si jednoducho nahráte vaše karty, vyberiete tú správnu a priložíte k terminálu. Rovnako ako pri platobných kartách aj mobilom sa dá platiť bez zadania PIN pri transakciách do 20€. Virtuálna karta je rovnako chránená ako fyzická. V prípade straty alebo odcudzenie smartfónu ju môžete deaktivovať spolu s celou aplikáciu vo vašej banke alebo na špeciálnom telefónnom čísle.

114 Je platenie mobilom bezpečné?

Plaťte mobilom aj pri online nákupoch

Možnosti a bezpečnostné opatrenia v aplikáciách bánk sú tak rozšírené, že pri platbách na internete sa číslo vašej karty vždy obnovuje a dá sa použiť len raz. To vás chráni pred zneužitím údajov z karty hackermi. Navyše, aplikácia ponúka aj možnosť zvoliť si regionálne obmedzenie. Toto obmedzenie zamedzuje používanie karty v krajine, kde jej používanie nepovolíte.

Myslite na bezpečnosť dvakrát a nezanedbajte používanie PIN kódov

Aj keď nám aplikácie poskytujú určitú bezpečnosť v rámci platieb a ochrany osobných údajov mali by sme myslieť na bezpečnosť dvakrát a tiež si zabezpečiť smartfón PIN kódom, heslom alebo či funkciou ID face (overenie tváre). Keďže nie sme ohrození len hackermi, ale aj ľuďmi, ktorí majú možnosť nahliadnuť nám do mobilu. Zvoľte preto pre svoj mobil ochranu odtlačkom prsta, ID face či PIN kódom. Nezabudnite aby boli PIN kódy do mobilu a do aplikácie banky odlišné.

Je platenie mobilom bezpečné?
5 (100%) 1 vote