Plánujete dovolenku na Slovensku? Nezabudnite sa poistiť!

0
913
poistenie do hôr

Viete už, kde budete tento rok dovolenkovať? Keďže je tento rok dovolenka v zahraničí trochu viac riskantnejšia, je možno lepšie stráviť dovolenku na Slovensku. V tomto článku vám prinášame pár tipov, ako sa poistiť ešte pred samotnou dovolenkou.

Jednoduché vybavenie poistenia 

Vybaviť poistenie je v súčasnosti veľmi jednoduché. Úplne postačí, keď si vyplníte formulár, ktorý poskytuje každá banka na svojej webovej stránke. Vo formulári stačí zadať základné informácie. Napríklad zadáte konkrétny čas, kedy poistenie potrebujete. Pokojne to môže byť len na jeden deň alebo na akýkoľvek počet dní, ktorý strávite na dovolenke. Okrem tohto určíte aj počet osôb a o aký typ poistenia pôjde. Môžete si tiež vybrať buď cestovné poistenie alebo poistenie do hôr. Rovnako krátkodobé poistenie viete vybaviť aj formou SMS správy.

1-1 Plánujete dovolenku na Slovensku? Nezabudnite sa poistiť!Čo poistenie zahŕňa?

Niekedy je potrebné myslieť dopredu a poistiť sa, i keď sa vám doteraz na žiadnej dovolenke nič nestalo. Viete inak, čo také cestovné poistenie na Slovensku zahŕňa? Cestovné poistenie na Slovensku sa vzťahuje najmä na:

– náhradu pri strate, krádeži a zničení batožiny,

– poistenie storno poplatkov pri nenastúpení na cestu,

– náhradu uhradených a nevyčerpaných služieb vrátane nákladov na spiatočnú cestu,

– náhradu cenných vecí, technických zariadení, športového náradia/výbavy, ďalekohľadu, okuliarov,

– odškodnenie za trvalé následky úrazu od 50 % a v prípade smrti úrazom,

– poistenie zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte na majetku alebo zdraví inej osoby,

– poistenie na hory, tzn. náhrada nákladov na Horskú záchrannú službu alebo pátranie po stratenom turistovi.

Poistenie na hory

Slovensko je krásna hornatá krajina a väčšina z nás sa rozhoduje práve pre dovolenku v horách. Vedeli ste, že si môžete zaplatiť aj jednorazové poistenie na hory? Samozrejme, toto poistenie sa nevzťahuje len na horské oblasti, ale tiež aj na oblasť jaskýň a priepastí, kde svoju činnosť vykonáva horská záchranná služba. Ide o oblasti ako sú Malá a Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy a Slovenský raj.

4 Plánujete dovolenku na Slovensku? Nezabudnite sa poistiť!Je dôležité uzatvoriť poistenie na hory?

Nezáleží na tom či ste profesionálny horolezec, máte rád adrenalínové alebo horské športy, alebo si len niekedy vyjdete na turistiku.Toto poistenie by ste mali mať uzatvorené vždy, keď sa do hôr vyberiete. Od roku 2006 platí zákon, ktorý sa vzťahuje na Horskú záchrannú službu. V prípade, že sa vám niečo stane, každý výjazd a pátranie HZS si platí osoba sama. V prepočte to ale vychádza o dosť viac, akoby ste si za poistenie zaplatili.

Koľko za poistenie zaplatím?

Záleží to samozrejme od toho, kde si ho vybavíte, ale cena sa väčšinou pohybuje od 1 € – 1,50 € na deň. Záleží to tiež od toho, aký si vyberiete balíček. V prípade, že by ste chceli poistenie na rok, potom sa cena pohybuje od 9 € – 20 €. Pre porovnanie, ak by ste si Poistenie na hory nezaplatili a HZS by vám musela pomôcť a previezť vás. Cena takéto prevozu by vás vyšla na vyše 3000 €.

6 Plánujete dovolenku na Slovensku? Nezabudnite sa poistiť!Výhody poistenia do hôr?

Okrem výhod, že to nie je drahá záležitosť, má to tiež mnoho výhod, ktoré sú spojené so situáciami, kedy by ste si nevedeli pomôcť. Napríklad pri situáciách, ak uviaznete v ťažkom teréne, ak sa zraníte, ak stratíte schopnosť chôdze z dôsledku vyčerpania a únavy alebo v prípade zosunu pôdy, skál, lavíny a v tom najhoršom možnom prípade, ak dôjde k úmrtiu osoby a bol by potrebný prevoz tela.

Balíky poistenia do hôr

Aj pri tomto poistení platí či chcete krátkodobé poistenie na hory alebo celoročné. Môžete si tiež vybrať z rôznych balíkov, a to základný balík, ktorý je vhodný pre rekreačných turistov alebo rozšírený balík, ktorý je vhodný už pre tých náročnejších.

Ak aj máte uzatvorené Poistenie na hory, nezabudnite sledovať označenie trás, mať pevnú obuv, vyhýbať sa túram ktoré viete, že by ste nemuseli zvládnuť a hlavne majte dostatok jedla a pitia.